Konut Stoku Bitirilmek İsteniyorsa Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapılmalı!

Türkiye'de konut stoku yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle konut satışlarının nerede ise durması nedeniyle artmaya devam ediyor. Peki, Türkiye'nin konut stoğu nasıl bitirilebilir?

Emlak Haberleri 08.11.2018 - 08:20 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Türkiye'de konut stoku yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle konut satışlarının nerede ise durması nedeniyle artmaya devam ediyor. Peki, Türkiye'nin konut stoğu nasıl bitirilebilir?

Konut stoku her geçen gün biraz daha artmaya devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut envanteri çıkarma çalışmalarına başladı. Emlak Konut, GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından yürütülen çalışmalarla Türkiye'nin konut stoku ortaya çıkarılmaya çalışılacak. Henüz netleşmeyen bilgilere göre Emlak Bankası bu konutları indirimli fiyatlarla satın alacak ve vatandaşlara uygun kredi faiz oranları ile satışa sunacak. Vatandaş Sınırlama Olmaksızın Kamu Bankalarından Kredi Faiz İndirimi BekliyorKonut stoku konusunda hükümet yeni çalışmalara başlarken gelen ilk haberler ne yazık ki vatandaşın yine hayal kırıklığı yaşamasına neden oldu. Vatandaş kendi belirlediği konutu indirimli konut kredisi faiz oranları ile satın almak isterken yapılan çalışma ile yine sadece Emlak Bankası envanterine dahil edilen konutlar için indirimli konut kredisi faiz oranı kullanılacak gibi görülüyor. Bu durumda yine hem ikinci el konut almak isteyen kişiler hem de küçük müteahhitler tarafından üretilen sıfır konutlardan almak isteyen kişiler kampanyadan yararlanamayacak. Vatandaş artık bu tip bir kampanya yerine Haziran ayında kamu bankaları tarafından düzenlenen indirimli konut kredisi kampanyası fırsatı sunulmasını istiyor. Konut almak için binlerce kişi hazır durumda beklerken Türkiye'nin konut stoku için şu anda yapılabilecek en iyi çalışma kamu bankaları üzerinden sınırlama yapılmaksızın konut kredisi faiz oranlarının en az yüzde 1,10 seviyesine çekilerek 2 ay gibi kısa süreli olsa da bir kampanya yapılması olarak görülüyor. 2019 senesi için ise Emlak Bankası tarafından yeni bir konut finansmanı sisteminin hayata geçirilmesi, vatandaşın tasarruf ederek konut satın alabileceği yeni bir konut kredisi destek hesabı sistemi ile ev alımlarının önünün açılması gerekiyor. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@