Konut Stoku Eriyor, 2020 Konut Sektörünün Patlama Yılı Olacak!

Yeni inşaat ruhsatı sayısı büyük bir hızla düşerken konut stoku ise erimeye devam ediyor. 2020 yılında inşaat sektörü ve konut satışlarında patlama bekleniyor.

Emlak Haberleri 30.06.2019 - 16:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Yeni inşaat ruhsatı sayısı büyük bir hızla düşerken konut stoku ise erimeye devam ediyor. 2020 yılında inşaat sektörü ve konut satışlarında patlama bekleniyor.

Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz konut sektörünün bugünkü durumu ve gelecek beklentileri hakkında AA haber ajansına özel bir röportaj verdi. Konut satışlarının 2020 yılında patlama yaşayacağını belirten Yılmaz konut stokunun ise büyük bir hızla eridiğini 1 sene içerisinde tamamen tüketileceğini açıkladı. Konut Stoku Hızla Tükeniyor! Düşen konut satış rakamları sonrasında yeni inşaat ruhsatı sayısında rekor oranda düşüş olduğunu belirten Yılmaz "Konut stokumuz özellikle İstanbul'da fazlaydı. Konut satışları azalsa da hala yıllık bazda 1 milyona yaklaşacak gibi gözüküyor.Geçen yıl ve bu yıl alınan ruhsat sayıları da ciddi anlamda düştü. Geçen yıl alınan ruhsat sayısında yüzde 55, bu yıl ilk 5 ayda ise yüzde 80 civarında düşüş yaşandı. Yani, yeni konut üretimi fazla yokken satışlar sürüyor. Halihazırda yapılan satışlar mevcut stoklardan gidiyor, yani stoklar eriyor.230-240 bin adet konut stoku vardı. Baktığınız zaman şu andaki stok, önümüzdeki bir yıla ancak yetecek gibi gözüküyor" diyerek konut stokunun hızla eridiğini vurguladı. Ev Almanın Tam Zamanı, Konutta Fırsat Dönemi Başladı! Konut fiyatlarının dip noktaya düştüğünü dile getiren Yılmaz konut yatırımının her zaman kazandırdığını söyleyerek "Gayrimenkule baktığınız zaman son 25 yılda hiç zarar ettirmemiş, hep kazandırmıştır.Diğer yatırım araçları zaman zaman kaybettirse de konutta böyle bir durum söz konusu olmamıştır. Bu yüzden sektörün geleceğinden çok umutluyum. Özellikle 2020'de konut satışları hep yukarı yönlü olacak" dedi. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEmlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@