Konut Stoku İçin Bakanlık Devrede! Kurulan Fon İle Stok Sorunu Çözülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı konut stokunu eritmeye yönelik yeni bir kampanya üzerinde çalışmalara başladıklarını duyurdu.

EMLAK HABERLERİ 19.08.2018 - 08:26 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı konut stokunu eritmeye yönelik yeni bir kampanya üzerinde çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Konut sektöründe oluşan stoku bitirmek amacı ile yürütülecek olan yeni bir sistem kurulacak. Sistemde ana rolü yeniden açılacak olan Emlak Bankası üstlenecek. Kurulan yeni sistem ile Emlak Bankası üzerinden yeni bir varlık havuzu oluşturulacak ve elde kalan konut stoku kurulacak olan fon sistemi üzerinden menkulleştirilecek. İnşaatçıların Talebi İle Bakanlık Harekete Geçti Uzun süredir yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile satışları durma noktasına gelen inşaat sektörü için İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) uzun süredir hükümetin kapısını aşındırıyordu. Kurulması planlanan yeni sistemde Emlak Bankası gayrimenkul fonu kuracak ve bu fon üzerinden inşaat firmalarına nakit akışı sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk adım olarak bu üç büyük dernekten kendi çatıları altında bulunan kuruluşlara ait olan satılmayan konut stoku rakamlarını istedi. İnşaat Sektörü İçin Varlık Havuzu Oluşturulacak Yapılması planlanan çalışma ile Emlak Bankası üzerinden inşaat sektörü için varlık havuzu oluşturulacak. Bu havuza her firmanın elinde bulunan ve satamadığı konut stoklarının bir bölümü aktarılacak. Ardından gayrimenkullerin satışına dayalı yurtdışı ve yurtiçi tahvil ya da menkul enstrümanlar ile satılması sağlanarak oluşan konut stoku bu şekilde eritilecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@