Konut Stoku İçin Müteahhitler Ev Fiyatlarına Damping Yapmak Zorunda Kalacak!

Konut satış istatistikleri giderek düşerken inşaat sektörü çıkış için yol aramaya devam ediyor. Masadaki seçeneklerden biride konut fiyatlarına damping yapmak!

Emlak Haberleri 24.06.2019 - 15:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Konut satış istatistikleri giderek düşerken inşaat sektörü çıkış için yol aramaya devam ediyor. Masadaki seçeneklerden biride konut fiyatlarına damping yapmak!

Konut ve inşaat sektörü için açıklanan her veri ne yazık ki umutların biraz daha kırılmasına neden oluyor. Para Analiz Dergisi tarafından yapılan analize göre inşaat ve konut sektörü 2019 yılında toparlanmayacak! Tek Çare Konut Fiyatlarına Büyük İndirim Yapmak! Yükselen kredi faiz oranları elinde parası olan kişilerin bankaları tercih etmesine neden olurken parası olmayan kişilerin ise konut kredisi kullanmasını engelledi. Her iki durumda da ne yazık ki konut satışları düştü ve devam eden konut üretimi nedeni ile stok arttı. Konut stoku nedeni ile müteahhitleri ve inşaat şirketleri ise borçlarını çevirmekte zorlanmaya başlandı. Konut stoku erime hızı yüzde 1.73 ile sınırlı kaldı. 

Bankalardan hem kredi alamayan hem de kredi alsa dahi yüksek faiz maliyeti ile borçlanmak zorunda kalan pek çok inşaat sektörü ya konkordato ilan etti ya da çeklerini yazdırmak zorunda kaldı. Bir yandan artan inşaat maliyetleri bir yandan da düşen konut satış rakamları nedeni ile zam yapılamayan konut fiyatları müteahhitleri büyük oranda köşeye sıkıştırdı. Konut stoku erime hızı giderek düşerken borçlu müteahhitler büyük bir darboğaza girdi. Konutta Tenzilat Kaçınılmaz Olduİnşaat sektörü giderek daralırken müteahhitlerin büyük bir bölümü Eylül ayına kadar bekleme kararı aldı. Konut kredisi faiz oranlarında beklenen indirimin yapılmaması ya da konut satışlarında beklenen artış eğiliminin yaşanmaması durumunda konut fiyatlarına indirim yöntemi ile satışların arttırılması yöntemine gidilecek. Konut fiyatları büyük oranda düşecek ve bu sayede vatandaşın konuta yönelmesi sağlanacak. Konut kredisi faiz oranları bir miktar gevşeme gösterirse vatandaş düşen konut fiyatları değerlendirmek istediği için enflasyona endeksli konut kredisi paketleri gibi farklı seçenekleri değerlendirmeyi tercih etmek için daha istekli olacak. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@