Konut Taşıt İhtiyaç Kredisi Faizleri Düşecek! 200 Baz Puan Faiz İndirimi Öngörüsü Açıklandı

Merkez Bankası Eylül 2021 dönemi PPK toplantısı sonucuna dair Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) beklentisini açıkladı. IIF, Merkez Bankası'nın23 Eylül'de faizleri indireceğini öngördü.

Finans 16.09.2021 - 11:22 16.09.2021 - 11:39 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı ayın 23'ünde gerçekleştirilece. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilece PPK toplantısından ise çıkacak karar ekonomi gündemi için oldukça önemli. 

MERKEZ BANKASI EYLÜL AYI PPK TOPLANTISINDAN İNDİRİMİ Mİ ÇIKACAK?

Merkez Bankası'nın alacağı karar hem para piyasaları hemde ekonomi gündemi tarafından merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz ay yapmış olduğu faiz indirimi açıklaması ve ardından ilan edilen rekor büyüme oranları faiz indirimi konusunda önemli ipuçları olarak gösteriliyor. Ağustos ayında gerçekleştirilen toplantıda faiz oranlarını indirmeyen Merkez Bankası'nın ise Eylül ayı toplantısında faiz oranlarını düşüreceği öngörülüyor. 

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) raporunda Merkez Bankası'nın hem Eylül dönemi hemde yılsonu faiz indirimi kararlarını açıkladı. Ekonomi gündemine ilişkin yapılan değerlendirmelerde, Türkiye'de büyüme kaygılarının enflasyona ağır basıyor göründüğü vurgulanarak faizlerin indirileceği bildirildi. Kurum TCMB'nin Eylül 2021 döneminde 50 baz puanlık faiz indirimi yapmasını beklediğini ilan ederken yılın kalanında toplamda 200 baz puan faiz indirimi yapılmasını beklediğini açıkladı. 

Türkiye piyasaları için hazırlanan raporda ayrıca kredi faiz oranlarına dair beklenen düşmenin gerçekleşmesi durumunda, kredi faiz oranlarının düşeceği ardından ise kredi kullanım oranlarının artacağı tahmin edildi. IFF açıklamasında ayrıca Kasım ve Aralık aylarında enflasyon oranlarında düşüş buna bağlı olarak ise faiz oranlarında ek indirim yapılması beklediğini açıkladı. 

FAİZ İNDİRİMİ SİNYALİ GELMİŞTİ

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçtiğimiz hafta içerisinde Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Toplantısı'na katılmıştı. Toplantı kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Kavcıoğlu enflasyon ve faiz konularına dair yeni ifadeler kullanmıştı.

Kavcıoğlu konuşmasında faiz indirimi sinyali vererek "Para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve bunların orta vadeli enflasyon hedefimizle uyumlu seyretmesine ilişkin analizler yanında, önümüzdeki dönemde arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla ağırlık verilecektir" demişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@