Konut Tesliminden Sonra Ortaya Çıkan Ayıplardan Müteahhit Sorumlu Olur Mu?

Konut satın alanlar müteahhitlerden evleri teslim aldıktan sonra ortaya çıkan ayıplar ile alakalı olarak haklarını araştırıyorlar. Teslimden sonra ortaya çıkan ayıplardan müteahhit sorumlu olur mu?

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 04:00 19.10.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de konut satışlarının bir kısmı projeden yapılmaktadır. Bundan dolayı da konutların tesliminden sonra evlerde bazı ayıplar ortaya çıkabilmektedir. Esasında satın alınan konutun ne şekilde yapılacağı ve ne şekilde teslim edileceği en ince ayrıntısına kadar sözleşmelerde yazılmaktadır. Ancak konut tesliminden sonra da bazı ayıplar görülebilmektedir. Peki bu ayıplardan kimler sorumlu olurlar?

MÜTEAHHİTLER TESLİMDEN SONRAKİ AYIPTAN SORUMLU MU?

Müteahhitler konut tesliminden sonra ortaya çıkan ayıplardan sorumlu olmaktadırlar. Ancak bunun için bazı şartların gerçekleşmiş olması gerekir. Öncelikle teslim edilen konut ayıplı olmalıdır. Ardından ise iş sahibine muayene ve ihbar külfeti yerine getirilmelidir. Ortaya çıkan ayıp iş sahibine yüklenmemelidir. Bu şartlar gerçekleşmişse müteahhitler ayıplı konutlardan sorumlu olabilirler. 

NE KADAR SÜREDE MÜTEAHHİDE BİLDİRİM YAPILMALIDIR?

Bir konutun teslim alınmasından sonra ortaya çıkan ayıplar iş sahibi tarafından müteahhide ihbar edilmelidir. Bu ihbar süresinin ise ne kadar olduğu kanunla net olarak açıklanmamıştır. Yine de Yargıtay'ın bu konuda emsal kararları mevcuttur. Yargıtay için makul süre somut olaylara göre değişse de 40 gün olarak uygulanmaktadır. 40 günden sonra müteahhite yapılan ayıp bildiriminin bir geçerliliği olmamaktadır. 

MÜTEAHHİTLER HANGİ ŞARTTA SORUMLU TUTULAMAZLAR?

Konut teslimine ilişkin ayıplardan müteahhitlerin sorumlu tutulamayacakları durumlar da bulunmaktadır. Kanuna göre konut teslimi inceleme yapılmaksızın kabul edilmişse veya ayıplar müteahhite bildirilmemişse müteahhit bu ayıplardan sorumlu olmazlar. Teslim alınan konut iş sahibi tarafından kabul edilmiş sayılır. Müteahhit ise bu konut teslimine ilişkin onay almış olarak değerlendirilir. 

MÜTEAHHİTLERİN GİZLİ AYIPLARDAN DOĞAN SORUMLULUĞU 

Bir konut teslim edildiğinde ilk anda tespit edilemeyen ayıplar olabilir. Bu ayıplara da gizli ayıp denilmektedir. Konut satın alan kişi gizli ayıplardan dolayı mağdur edilmemeleri için kanunji güvence altına alınmışlardır. Dolayısıyla müteahhitler konut teslim tarihinden itibaren 5 yıl boyunca gizli ayıplardan sorumlu tutulmaktadırlar. Ayrıca eğer bu gizli ayıp ile alakalı olarak müteahhitin ağır kusuru tespit edilirse sorumluluk süresi ayrıca değerlendirilir. Böyle bir durumda müteahhitler 20 yıl boyunca sorumlu olurlar. Örneğin bir binanın kolonlarında kanunen belirtilen çerçevenin dışında yapım varda 10 yıl boyunca bunu düzeltmekten müteahhitler sorumlu olurlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@