Konut Yatırımı İçin Doğru Zaman Mı? Ekonomik Kriz Konut Fiyatları İçin Fırsat Yarattı!

Uzun süredir düşen konut fiyatları ev sahibi olmak isteyen kişiler için cazip koşullar yarattı. Peki, ev almak için doğru zaman mı?

EMLAK HABERLERİ 21.04.2019 - 13:03 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Uzun süredir düşen konut fiyatları ev sahibi olmak isteyen kişiler için cazip koşullar yarattı. Peki, ev almak için doğru zaman mı?

Yükselen konut kredisi faiz oranları konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşları beklemede kalmaya zorlamaya devam ediyor. Bir yandan da yükselen mevduat faiz oranları ve sürekli getiri sağlayan döviz yatırım yapmak isteyen kişileri konut yatırımından uzaklaştırarak bu mecralara itiyor. Durum böyle olunca hem yatırımcı hem de ihtiyaç sahipleri konut almaktan uzaklaştığı için konut satış rakamları dibe vuruyor ve konuta talep düşüyor. Konut Satışları Çakıldı, Konut Fiyatları Düştü! Talepte yaşanan düşüş hem konut stokunu arttırdı hem de konut fiyatlarında düşüşe neden oldu. Ürettiği konutu bir an önce satmak isteyen konut sahipleri çareyi fiyatlarda indirim yapmakta bulunurken büyük inşaat markaları da taksitli konut satışı yapmayı tercih etti. Durum böyle olunca özellikle de sıfır konut satın almak isteyen kişiler için cazip seçenekler ortaya çıktı. Ev sahibi olmak isteyen kişiler için yatırım uzmanları uygun dönemde olduklarını belirtirken özellikle de elinde peşin para olanlar için 300 milyarlık evleri 200 milyara kadar düşen fiyatlarla satın alma fırsatları doğmaya başladı. Müteahhitler Bankalardan Kredi Çekmek Yerine Ucuz Fiyatlı Konut Satmayı Tercih Ediyor Bankaların yükselen kredi maliyetleri vatandaşlar kadar müteahhitleri de olumsuz etkiledi. Bankalardan kredi çekmekte zorlanan, kredi onayı almayı başaran müteahhitlerin de yüksek faiz oranı ile borçlanmak istememesi konut fiyatlarına indirim olarak yansıdır. Müteahhitler bankalar faiz ödemek yerine vatandaşa indirim yapmayı tercih etti. Uzun süredir elinde konut olan inşaat firmaları ve müteahhitler yüzde 50'lere varan oranlarda indirim yapmaya başladı. aaUzun Vadede Konut Yatırımı Yapanlar Kazanacak! Ekonomistlere göre kısa vadede dolar kuru ve vadeli mevduat hesapları kazanç sağlasa da uzun vadede konuta talebin yeniden artması ile beraber konut fiyatları büyük bir hızla yükselecek. Uzun süredir konut fiyatlarına zam yapamayan müteahhitler hem yükselen inşaat maliyetleri rakamları nedeni ile zam yapmak zorunda kalacak hem de konuta talep arttıkça konut fiyatları yükselecek. Buna ek olarak azalan yeni inşaat ruhsatları da konut üretiminin rekor seviyede düştüğünü gösteriyor ki bu da konutların ileride değerleneceği anlamına geliyor. Yani şimdi konuta yatırım yapanlar kriz atlatıldığı anda bu yatırımların karşılığını mutlaka alacaklar. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@