Konut Yatırımı Yapmak ve Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Düşmeye devam eden konut kredisi faiz oranları ev almak isteyen kişiler umutlandırırken konut yatırımı için "doğru zaman mı?" soruları yöneltiliyor.

YATIRIM REHBERİ 11.02.2019 - 09:09 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Düşmeye devam eden konut kredisi faiz oranları ev almak isteyen kişiler umutlandırırken konut yatırımı için "doğru zaman mı?" soruları yöneltiliyor.

Düşen konut kredisi faiz oranları ev almak isteyen kişilerin umutlarını arttırken herkes "ev almak için doğru zaman mı?" sorularının yanıtını aramaya başladı. Düşen Konut Fiyatları ve İndirimler Avantaj Sağlıyor!Özellikle de elindeki konutu uzun süredir satamayan müteahhitler konut fiyatlarına büyük indirim yaparken yine inşaatı tamamlamak için nakit para ihtiyacı duyan müteahhitlerde konut fiyatlarına indirim uyguluyor. Taleplerin düşük olması ve sınırlı kalması müteahhitleri indirim yapmaya zorlarken konut taleplerine olan ilginin artması durumunda düşen fiyatların artması ya da elde olan konut stoklarının bitmesi durumunda da konut fiyatlarının yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile hızla yükselmesi bekleniyor. Yani konut fiyatları ilerleyen dönemde mutlaka yükselecek. Tapu Harcı Ödemeleri ArtacakŞu anda ev alan kişilere avantaj sağlayan bir diğer konuda tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi olarak öne çıkıyor. Ev alan kişiler normal koşullar altında tapu harcı oranı olarak konut alan yüzde 2 ve konutu satan kişi yüzde 2 olmak üzere yüzde 4 tapu harcı ödemesi yapıyor. 31 Mart tarihine kadar ise bu oran her iki taraf içinde yüzde 1,5 olmak üzere yüzde 3 olarak hesaplanıyor. Yine tapu harcı hesaplanırken kişinin satış beyanı esas alınıyor. Yani konut fiyatı tarafların beyanlarına göre belirleniyor. Bu nedenle daha az tapu harcı ödemek isteyen kişiler evi normal değerinin daha altında beyan ederek tapu harcı ödüyor. Ancak ilerleyen günlerde tapu harcında gerçek beyan sistemi hayata geçirilecek. Bu sistem ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden konutların gerçek değerleri belirlenecek ve yine konut satışında eksper raporu zorunlu tutulacak. Yani ev alırken tapu harcı artık düşük gösterilemeyecek. Sıfır Konutlarda KDV İndirimi Avantajı Sona Erecek Buna ek olarak konutta KDV indirimi için de 31 Mart 2018 son başvuru tarihi olacak. Bu tarihe kadar sıfır konut alanlar yüzde 8 KDV öderken, bu tarihten sonra ise yüzde 18 KDV ödeyecekler. Yani yüzde 10'luk bir KDV avantajı da bu tarih itibari ile sona erecek. Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olur?Ev almak isteyen kişileri düşündüren konuların başında ise konut kredisi faiz oranları ilk sırada yer alıyor. Kredi faizleri şu anda en düşük yüzde 1,67 seviyesinde bulunurken seçime kadar bu düşüşün süreceği belirtiliyor. Vatandaşı en çok düşündüren konu ise bankaların konut kredisi yapılandırması yapmaması oluyor. BDDK konu hakkında "bankanın insiyatifinde" olduğunu belirtirken bankalar ise düşen oranların yeni başvurluar için geçerli olduğunu söyleyerek yapılandırmaya yanaşmıyor. Bizim ev almak isteyen kişilere önerimiz emlak365.com ailesi olarak tavsiyemiz konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün takip edilmesi ve konut fiyatlarının da incelenmesi, Konut fiyatlarında kıpırdanma başladığı anda ise ev alınarak fırsatların değerlendirilmesi yönünde olacaktır. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@