Konut Yatırımında Amortisman Süresi Uzadı!

Konut yatırımı yapan kişiler için büyük önem taşıyan geri dönüş süresi uzamaya başladı. Yükselen fiyatlar amortisman sürelerini olumsuz etkiledi.

Konut Yatırımında Amortisman Süresi Uzadı!

Pandemi döneminde ilk olarak yaşanan panik dalgasının etkisi ile insanların nakitte kalmayı tercih etme hamleleri konut fiyatlarını büyük bir hızla düşürmüştü. Hem konut hem de araç fiyatları koronavirüs salgınının ilk döneminde düşerken sonrasında salgının büyük bir hızla artması, yeni yasakların alınması ile insanların yaşam tercihlerinde kalıcı değişimler yaşanmasına neden olmuştu.

İnsanların zorunlu karantina dönemlerinde doğa ile iç içe olma istekleri şehir merkezlerinden kaçışı getirmiş, eskiden revaçta olan 1+1 ve stüdyo daireler yerine geniş ve bahçeli evler balkonlu evlere olan ilgi artmıştı. Teraslı ve bahçeli konut fiyatları rekor kırarken uzaktan eğitim ve home ofis çalışma sistemine dönüş ile yazlık bölgelerde boş ev yoka düşmüştü. Süreçte fiyatı en çok zamlananlar arasında konut fiyatları ilk sırada yer aldı.

KONUT FİYATLARI YÜKSELDİ, KONUTTA AMORTİSMAN SÜRESİ UZADI!

Yükselen konut fiyatlarının etkisi ile konut yatırımında amortisman süresi de uzadı. Konuta yatırım yapmak isteyen kişiler için büyük önem taşıyan amortisman süresi satın alınan konutun ödenen kira tutarı ile kendi değerini karşılaması olarak tanımlanıyor. Amortisman süresi ne kadar kısa olursa yatırım o kadar başarılı olurken süre uzadıkça yatırım karlılığını kaybediyor.

Türkiye genelinde Merkez Bankası tarafından açıklanan son fiyat endeksi raporuna göre ortalama konut fiyatı 1 milyon TL barajına dayanırken İstanbul'da ise bu rakam 1 milyon 500 bin lirayı aştı. Kiralık ev fiyatlarına getirilen yüzde 25 zam sınırı konut yatırımcısının iştahını azaltırken arz talep dengesizliğinin piyasada yaşanan yükselişin en büyük nedeni olduğu belirtiliyor.

amortisman süreleri

Dünya Gazetesi tarafından yapılan habere göre konutta amortisman süreleri uzarken kira çarpanında yaşanan değişimler de bu sonucu ortaya koydu. Konutta amortisman süresinin uzaması ile konut yatırımı yapan kişilerin sayılarının azalacağı, bunun da boş kiralık ev bulmak isteyen kişilerin işlerini daha da zorlaştıracağı belirtiliyor. Devletin kiralık sosyal konut üretimi yapmaması durumunda yaşanan bu olumsuzluk kiralık ev fiyatlarının arz talep dengesizliğini daha da derinleştireceği için yeni bir ev kiralarına zam yağmuru yaşatabileceğini belirten uzmanlar acil önlem alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.