Konut Yatırımında Türkiye'nin En Çok Kazandıran İlleri Ve İlçeleri Belli Oldu

Türkiye'de konutların değer kazanımına dair veriler açıklandı. Hepsiemlak tarafından açıklanan endeks rakamlarına göre 2021 yılında konuıt fiyatları en çok sahil kesimlerinde yükseldi. Hangi illerde konut yatırımı yapanlar kazançlı çıktı. 

Emlak Haberleri 13.06.2021 - 21:30 13.06.2021 - 21:30 Serhat Karaman

Türkiye'de konut yatırımı yapanlar veya konut yatırımı yapmak isteyenler genel fiyat araştırmalarına ve bölgelerin kazanç tablolarına bakmaya devam ediyorlar. Hepsiemlak tarafından Türkiye'nin konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre konut yatırımda bazı şehirler ön plana çıktı. Bu şehirlerde konut yatırımı yapanlar oldukça kazançlı bir yatırım yapmış oldular. 

KONUT FİYATLARI EN ÇOK ARTAN İLLER

Konut fiyatları araştırmasına göre Türkiye'de en çok fiyat artışı yaşanan iller Samsun, Muğla, Düzce, Gaziantep, Aydın, Balıkesir, Adana, Sakarya, Kayseri ve Antalya oldu. Bu illerde konut fiyat artışları yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişti. Son bir yılın rakamlarını ifade eden bu artışlar konut yatırımı yapmak isteyenlere de fikir verdi. 

DENİZ KENARI YATIRIMLAR ÖNE ÇIKTI

Son 1 yılın fiyatlarına göre konut fiyatları en çok artan ilk 10 ilin 8'inin deniz kıyılarındaki illerden oluşması dikkatlerden kaçmadı. Yatırım olarak insanların sahil kesimlerine yönelmeleri yeni bir trend olarak değerlendirildi. Gayrimenkul sektöründe pandemi sonrasında yaşanan değişimlerle açıklanan bu gelişme bir süredir emlak piyasasında dile getiriliyordu. İnsanlar gayrimenkul yatırımı yaparken deniz kenarı yerleşim yerlerini tercih ediyorlar. Özellikle tatil bölgelerindeki fiyat artışları bu doğrultuda değerlendiriliyor. 

GAYRİMENKUL YATIRIMINDA KAZANDIRAN İLÇELER

Türkiye'de konut yatırımı yapılırken ilçe bazında araştırma yapan vatandaşlar en çok değer kazancı yaşanan ilçeleri de merak ediyorlar. Hepsiemlak bu konuda da veri paylaşımında bulundu. Türkiye'de konut fiyatları en çok artan ilçeler Sakarya'nın turistik ilçesi Sapanca, İzmir'in Urla, Seferihisar, Çeşme, Menderes, Antalya'nın Döşemealtı, Aydın'ın Didim ve Kuşadası, Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ve Muğla'nın Bodrum ilçesi oldu. Bu ilçelerde son 1 yıl içerisinde konut fiyat artışları yüzde 75 ile yüzde 63 değişiyor. İlçe bazında da sahil kesimi ilçelerin konut fiyatları açısından değerli merkezler oldukları görüldü.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@