Konutlarda Fahiş Kiralara Karşı Belediyelere Ömür Boyu Kiralık Konut Önerisi!

Konut kiralarına getirilen yüzde 25 kira zammı sınırlamasının çözüm olamayacağı Mimarlar Odası tarafından dile getirilirken belediyeler uygun fiyata ev kiralasın önerisi yapıldı.

Emlak Haberleri 19.06.2022 - 18:09 19.06.2022 - 18:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de hem konut fiyatlarında hem de konut kiralarında enflasyon ve diğer sebeplerden dolayı fahiş artışlar meydana geliyor. Toplumsal yaşam içerisinde bir barınma krizine neden olan bu duruma karşı hükümet geçici bir önlem devreye soktu. Bu önleme göre 1 Temmuz 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında mevcut kiracıların kira zammı yüzde 15 ile sınırlandırıldı. 

Bu durum hakkında bir değerlendirme yapan Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Özlem Nur Kabel, “Konut sahibi ile kiracı arasındaki gelir istikrarsızlığı sürekli hale geldi. Kira fiyatlarına getirilen yüzde 25’lik zam sınırlaması meseleye çözüm olmaktan uzaktır. Bu uygulama ile dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların barınma ve iskan sorunlarına çare olunamamıştır.” dedi.

MÜLKİYETİ BELEDİYEYE AİT KİRALIK KONUTLAR ÖNERİSİ

Türkiye’de konut sorununun çözülemez bir noktaya gittiğini belirten Özlem Nur Kabel, “Sadece mülkiyete dayandırılan geleneksel konut politikalarından vazgeçilmelidir. Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde bu soruna çözüm bulunmalıdır. Mülkiyeti belediyeye ait olan ve ömür boyu kira garantisi verilen konut sistemi yaygınlaştırılıp politika haline getirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

VİYANA BELEDİYESİ'NİN KİRADA 36 BİN KONUTU VAR

Avrupa’da benzer uygulamaların olduğunu belirten Özlem Nur Kabel, “Almanya gibi Avrupa ülkelerinde eğer siz düşük bir gelire sahipseniz veya hiç geliriniz yoksa sosyal konut kiralama hakkınız var. Bu konutlar devlet tarafından inşa edildiği için daha uygun bir fiyata sahiptirler. Bir başka örneği Viyana’da uygulanıyor. Viyana Belediyesi’nin kiraya verdiği 36 bin adet konut var. Bu konutların kiralamaları bizzat belediye tarafından yapılıyor. Dolayısıyla ucuz fiyata ev kiralama imkanını bu ülkelerde vatandaşlar bulabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

BELEDİYELER KİRALAMAK İÇİN KONUT İNŞA ETSİN

Türkiye’de de benzer bir sosyal belediyeciliğin uygulamaya sokulabileceğini, belirten Özlem Nur Kabel, “Yerel yönetimler yönetmiş oldukları kentlerde serbest piyasa koşullarına karşı bir denge unsuru olabilirler. Kira bedellerinin dengesi belediyelerin sadece kiralama yapmak amacıyla inşa edilecek konutlarla sağlanabilir. Bu şekilde kentlerde en azından belirli bir gelir grubu için alternatif bir barınma yöntemi geliştirilmiş olur ve kira fiyatları aşırı yükselmez.” dedi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@