Konutların Ekspertiz Değeri Nasıl Belirlenir, Hangi Kriterler Dikkate Alınır?

Bir evin ekspertiz değerinin nasıl belirlendiği, hangi kriterlere göre değerleme yapıldığı merak ediliyor. Konutların ekspertiz değeri nasıl belirlenir? 

Emlak Haberleri 12.11.2021 - 02:54 12.11.2021 - 02:54 Engin Uzunoğlu

Ev alıp satarken veya konut kredisi kullanırken en çok merak edilen durum ekspertiz değeri oluyor. Bir ev için lisanslı kuruluşlar tarafından ekspertiz değerlemesi nasıl yapılır? Ekspertiz değeri belirlenirken evlerin hangi özellikleri dikkate alınır? Evlerdeki hangi nitelikler değerlemede etkili olur?

EVLERİN EKSPER DEĞERLERİ NASIL BELİRLENİR?

Gayrimenkul değerleme şirketleri veya lisanslı kuruluşlar tarafından yapılan değerlemelerde evlerin bazı nitelikleri dikkate alınmaktadır. Öncelikle işe değerleme yapılacak konutun yapı ruhsatının ve yapı kullanım izninin olup olmadığına bakılarak başlanır. Ardından evin projeye uygun olup olmadığı, kaçak durumunun bulunup bulunmadığı incelenir. Kat mülkiyeti bulunan evlerin değerlemeleri her zaman daha yüksek yapılır. 

FİZİKİ KOŞULLAR DEĞERLEMEDE BELİRLEYİCİ OLUR?

Evin fiziki koşulları da değer üzerinde belirleyici olur. Metrekaresi, bulunduğu şehir, ilçe, mahalle, yer aldığı bina, inşasında kullanılan malzemenin kalitesi gibi detaylar evin fiyatında net etki yapmaktadır. Tüm bu detaylar ekspertiz raporlarında en ince ayrıntısına kadar yer alırlar. Fiyatlama da bu verilerle yapılır.

EVLERİN DEĞERLERİNİN BELİRLENMESİNİ ETKİLEYEN DİĞER FAKTÖRLER

Evlerin cins tashihinin yapılması da değerlemede önemlidir. Değerleme yapılan konutların tapu kayıtlarında haciz, şerh, ipotek gibi olumsuzlukların olmaması değerlemeyi etkiler. Gayrimenkul değerleme uzmanları evlerin gerçek değerlerinin belirlenmesinde kritik rol üstlenirler. Bu şekilde sadece evin değeri değil gayrimenkulün yasal durumu hakkında da tespitler yapılır.

Konutların ekspertiz değerlemelerinin çok kritik önemi bulunmaktadır. Özellikle konut kredisi çekileceği zaman evlerin ekspertiz değerinin yüksek olması büyük aavantaj sağlamaktadır. Çekilmek istenen kredi miktarı yüksek olursa evin değeri de yüksek olmalıdır. Bankalar konut kredisi miktarlarını evlerin ekspertiz değerleri üzerinden belirlemektedirler. Genellikle evlerin ekspertiz değerlerinin yüzde 80'i veya yüzde 90'ı oranında konut kredisi için kredilendirme yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@