Konutta Arz Açığı, Ev Fiyatlarını Patlattı!

Konut fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş devam ederken artan inşaat maliyet endeksi nedeniyle müteahhitlerin konut üretiminde frene basması fiyatlarda gaza basılmasına neden oluyor!

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 06:50 26.04.2022 - 07:05 Gülcan Özer

Son dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de konut fiyatları büyük bir hızla yükselirken süreçte yabancıya konut satışı da tartışma konusu olmuştu. Fiyatları yabancıların yükselttiği iddia edilirken yükselişteki en büyük payın ise düşen konut üretimi olduğu ortaya çıktı. 

Demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat malzemelerine gelen fahiş zamlar nedeni ile müteahhitlerin zorunlu olarak yeni konut projelerini rafa kaldırdıkları bunun da azalan konut üretimi ile beraber ev fiyatlarında artışa neden olduğu açıklandı. TÜİK tarafından verilen yapı kullanım izin belgesi ile yeni inşaatlarda yaşanan düşüş gözler önüne serildi. 

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLADI, KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR ORTAYA ÇIKTI!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan raporlara göre hem yapı ruhsatı verilen daire sayısı hem de iskan belgesi oranlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Konut satış rakamları ile beraber üretilen konutun arzı karşılama oranı yüzde 40 seviyesine kadar geri çekilirken bu da konut fiyatlarını yukarıya çekti. 

Talebin son derece güçlü olduğu dönemde konut üretiminde yaşanan düşüş ev fiyatlarının sert bir şekilde yukarıya çıkmasına neden oldu. Satılık konut fiyatlarında yaşanan artış ev kiralarının da yükselmesine neden oldu. Konut fiyatlarının bu kadar çok artmasının en önemli nedeni inşaat maliyet endeksinde yaşanan rekor yükseliş olarak gösterilirken yükselen dolar kuru, pandemi ve ardından da patlak veren Rusya Ukrayna savaşı emtia ve metal piyasasında kırılmalara ve rekor zamlara neden olmuştu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@