Konutta Doğalgaza Zam Gelecek Mi? Enerji Bakanı Dönmez Akşam Saatlerinde Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz konusuna dair açıklamada bulundu. Bakan Dönmez gerekli tedbirlerin alındığını ifade ederek son gelişmeleri aktardı.

Gündem 01.11.2021 - 16:39 01.11.2021 - 16:40 Mustafa KARAGÖZ

Doğalgaz fiyatlarına dair gün içinde yapılan açıklamada, sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 48 oranında zam geldiği bildirildi. Konutlar için zam gelmezken akşam saatlerine doğru Enerji Bakanı Dönmez'den açıklama geldi. 

ENERJİ BAKANI DÖNMEZ'DEN DOĞALGAZ AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesi hakkında kapsamlı bir konuşmada bulunan Bakan Dönmez konuşmasının bir bölümünde doğalgaz konusuna değindi.

Doğalgaz açıklamalarının ilk bölümünde yeni bölgelere doğalgaz ulaştırılacağını açıklayan Bakan Dönmez 2021-2026 döneminde ilave 367 yerleşim yerine daha doğal gaz arzı sağlanacağını açıkladı. Bakan Dönmez konuşmasında her vatandaşın doğalgaz konforunu yaşaması için çalışmaların devam ettiğini ve her yerleşim yerine doğalgazın ulaşmasını hedeflediklerini açıkladı. 

Doğalgaz ve Akaryakıt Fiyatları

Konuşmasının devamında ise akaryakıt fiyatları hakkında konuşan Bakan Dönmez küresel piyasalarda fiyatların arttığını hatırlattı. Bu fiyat artışların vatandaşlara yansımaması adına devletin yaklaşık 60 milyar TL'lik vergiden vazgeçtiğini duyurdu. 2021 yılından bu zmana akaryakıtta yüzde 117 zam olduğunu ancak bu oranın sadece yüzde 17'sinin fiyatlara yansıdığını duyurdu. 

Doğalgaz'da kış aylarında sorun olup olmayacağına dair ise Bakan Dönmez "Arz güvenliğimiz adına gerekli aksiyonları proaktif şekilde alarak sayılarını ve kapasitelerini artırdığımız doğal gaz ve LNG giriş noktalarımız ile tek kaynağa bağımlılık oranımız düşürülmüş olup, bu kış herhangi bir arz sorunu yaşanmasını beklemiyoruz." dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@