Konutta Güvenli Liman Algısı Yeniden Canlandı, Ev Fiyatları Yüzde 50 Zamlandı!

Koronavirüs salgını döneminde tüm dünyada konut fiyatları hızlı bir yükseliş trendine girerken ev fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu.

Emlak Haberleri 24.01.2022 - 10:47 24.01.2022 - 11:01 Gülcan Özer

Pandeminin patlak vermesi ile beraber konuta olan talep artarken insanların değişen yaşam alışkanlıkları konuta olan talebi arttırdı. Artan talep ile beraber konut fiyatları da yükselişe geçerken tüm dünya genelinde konuta en fazla zam gelen ülke Türkiye oldu. 

Türkiye'de ortalama konut fiyatları yıllık bazda yüzde 50 artış gösterirken artan talebin yanı sıra pandemi döneminde diğer yatırım araçlarının büyük bir dalgalanma göstermesi de konutun tekrar güvenli liman algısı kazanmasına yardımcı oldu. Konutun güvenli liman olarak kabul edilmesi ile yeniden yatırımcıların bu alana kayması da fiyatları destekledi. 

GAYRİMENKUL YENİDEN GÜVENLİ YATIRIM LİMANI OLDU, KONUT FİYATLARI KATLANDI! 

Konutun yeniden güvenilir yatırım aracı olarak kabul edilmesi ile beraber ev fiyatları tüm dünya genelinde yükselişe geçti. Ev fiyatları dünya genelinde ortalama yüzde 10 oranında yükselirken Türkiye'de ise yaşanan yükseliş yüzde 50 seviyesine gelerek büyük bir çıkış kaydetti. 

Türkiye dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülkelerden biri olurken konut fiyatlarında en çok artış yaşanan il Muğla oldu. Pandemi de insanların yazlık bölgelere ilgi göstermesi, kalabalık yerlerden uzaklaşma isteği ve zorunlu karantina döneminde kendini deniz kenarlarına atması ile yazlık bölgelerde konut ve yazlık fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Yine bu dönemde hobi bahçesi talepleri de artarken kendi evini yapmak isteyenlerin arsa ve tarlalara yönelmesi ile arsa ve tarla fiyatlarında da yükselişler görüldü.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@