Konutta KDV Düzenlemesinde Lüks Konut Detayı! Alt ve Orta Gelirde Oranlar Yükselecek Mi?

Maliye Bakanlığı'nın konutta KDV planına ilişkin yeni bir iddia gündemde geldi. KDV oranlarının lüks konutta düşürülüp alt gelirde artırılacağı öne sürüldü. İşte o iddialar...

Emlak Haberleri 22.03.2022 - 17:34 22.03.2022 - 17:34 Mustafa Karagöz

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konutta KDV düzenlemesine ilişkin ilk detaylar basında yer almıştı. 

Bakanlığın düzenleme üzerinde çalıştığı, emlak sektörünün hareketlenmesi için adımlar atılacağı ve KDV oranlarının düşürüleceği haberleri yayımlanmıştı. Ev almak isteyenler için büyük heyecana neden olan bu düzenlemeye dair ise yeni bir iddia gündeme geldi. 

KONUTTA KDV DÜZENLEMESİNİN İÇ YÜZÜ

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu sosyal medya hesabından konutta KDV düzenlemesine ilişkin bir paylaşımda bulundu. Tellioğlu elde ettiği bazı durumlar üzerine konutta KDV düzenlemesinin lüks konutlar için indirim şeklinde olacağını, alt ve orta gelirde ise KDV oranlarının yükseltileceğini öne sürüldüğünü söyledi. 

Bu düzenlemenin menin üreticileri zorda bırakacağını tüketicilere ise ekstra yük oluşturacağını ifade eden Tellioğlu, düzenlemeyi doğru bulmadıklarını söyledi. 

Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımında İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu "Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati beyin; lüks konuta KDV indirimi ,alt ve orta derece konuta yeni KDV yükü üzerine çalıştıkları söyleniyor! Bu düzenleme, zorda olan üretici ve tüketiciye ciddi bir yük oluşturacağından,kesinlikle doğru bulmuyoruz." ifadelerini kullandı. 

tahir tellioğlu konutta kdv

Konuya ilişkin uzmanlardan gelen açıklamalarda ise böyle bir düzenlemenin alt ve orta gelir grubunun konut alımlarını etkileyebileceğini bildirdiler. Ev almanın maliyetinin artacağının vurgusu yapıldı. Şu anda uygulamada olan düzenlemede belli bir m2'den düşük evlerde KDV oranları daha düşük seviyeden ödeniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@