Konutta KDV İndirimi İçin Mahkeme Son Noktayı Koydu, Emsal Karar Açıklandı!

Konutta KDV indirimi sonrası oluşan fiyat farkı için tüketiciler tarafından inşaat firmalarına açılan dava hakkında emsal karar açıklandı. KDV'de indirim sonrası emsal karar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 29.07.2019 - 09:40 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Konutta KDV indirimi sonrası oluşan fiyat farkı için tüketiciler tarafından inşaat firmalarına açılan dava hakkında emsal karar açıklandı. KDV'de indirim sonrası emsal karar haberimizde!

Hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut satışlarını arttırmak amacı ile pek çok yeni kampanya başlatmıştı. Bunlardan biri de 2016 yılında uygulamaya alınan konutta ve işyerinde KDV indirimi olarak öne çıkarken konu hakkında pek çok tüketici inşaat şirketlerine dava açmıştı. KDV İndirimi Satılan Evlere Yansıtılmadı, Pek Çok Vatandaş Dava Açtı Konutta KDV oranının yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekilmesinin ardından daha önce konut alan ve ev teslimini bekleyen pek çok kişi inşaat şirketleri ile mahkemelik olmuştu. Vatandaş söz konusu yüzde 10'luk farkın fiyat indirimi olarak yansıtılmasını isterken inşaat şirketleri ise buna yanaşmamıştı. Söz konusu gelişmelerin ardından haklarını aramak isteyen pek çok tüketici mahkemeye başvurmuştu. İstanbul Bölge Adliyesi konu hakkında emsal karar açıkladı. Açıklanan karar emsal karar olması nedeni ile pek çok kişiyi de yakından ilgilendiriyor. Mahkeme Para İadesi Yok Dedi, Tüketiciler Üzüldü Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre Turan Kurt isimli vatandaş Bağcılar'da büyük bir projeden ev satın aldı. 18 Eylül 2013 tarihinde imzalanan konut satış sözleşmesi içerisinde evin fiyatı KDV dahil 393 bin 231 lira olarak kayıtlara geçti. 16 Temmuz 2015 tarihinde evini teslim alması gereken Kurt daireyi 8 ay gecikmeli olarak alabildi. Bu süre zarfında ise 8 Eylül 2016 tarihinde konutta KDV oranı yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekildi. Kurt bunun üzerine yüzde 10'luk farkı daire fiyatına yansıtarak 393 bin 231 lira yerine 361 bin 737 lira ödemesi gerektiğini şirkete bildirdi. Kurt aradaki farkı eksik hesaplayarak şirketin hesabına bankaya yatırdı ve hem şirkete verdiği senedin iadesini hem de tapusunu talep etti. Şirket ise yaptığı bildirimde eksik para ödendiği için hem senedi hem de tapuyu veremeyeceklerini Kurt'a iletti. Bunun üzerine Kurt Bakırköy 1. Tüketici Mahkemesi’nde, ‘Tapu iptali ve tescil’ davası açtı. Mahkeme tapunun devrine karar verirken senetin iadesi konusunda ise KDV’deki indirim nedeni ile Kurt’un bir bedel talebinde de bulunamayacağı gerekçesi ile red kararı verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi'ne hem Kurt hem de şirket itirazda bulundu. Bölge Mahkemesi hem tapu devri kararını iptal etti hem de senedin iade edilemeyeceğine hükmetti. Karar hakkında değerlendirmede bulunan Gayrimenkul hukuku uzmanı Avukat Emrah Burak Çavuşoğlu açıklanan bu kararın çok sayıda davada emsal karar olacağını belirterek “İstinaf mahkemesinin kararı ile davacının KDV oranındaki indirimden kaynaklandığını iddia ettiği 10 puanlık KDV fark alacağının reddi kararı kesinleşmiştir” diye konuştu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@