Konutta KDV İndiriminden Kimler Yararlanır?

Uzun süredir beklenen konutta KDV indirimi geldi. Yapılan açıklama ile beraber uygulamada sıfır konut satışlarında alınan yüzde 18 KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekildi. 

Emlak Haberleri 09.05.2018 - 18:30 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Uzun süredir beklenen konutta KDV indirimi geldi. Yapılan açıklama ile beraber uygulamada sıfır konut satışlarında alınan yüzde 18 KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekildi. 

Konut sektöründe satış rakamını yükseltmek, her geçen gün artmaya devam eden konut stok rakamlarını düşürmek ve ekonomiye hareket kazandırmak için hükümet yeni konut teşvik paketini hayata geçirmişti. Pakette tapu harcı indirimi kadar konutta KDV indirimi de yoğun ilgi gördü. Hayata geçirilen yeni paket ile beraber konutta KDV oranı yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekildi. Peki, konutta KDV indiriminden kimler yararlanır?

Konut Satışlarında KDV Oranı 2018 Yılında Kaç Olacak?

Yapılan yasal düzenlemenin ardından konutta KDV oranı 2018 için yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekilmiş oldu. Ancak yapılan düzenleme 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Yani konutta KDV oranı sadece 31 Ekim 2018 tarihine kadara yüzde 8 olarak uygulanacak ve hükümet aksi bir karar vermezse bu tarih itibari ile sona erecek.Ancak daha önce yapılan tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için hükümet uzatma kararı vermiş ve başvuru tarihi dolmadan önce bu süreyi uzattığını duyurmuştu. 2018 yılında da benzer bir karar alınması mümkün görünürken bu kararın çıkıp çıkmayacağı konut satış rakamlarına göre belirlenecek. Kampanyaya yoğun ilgi görürse süre uzayacak gibi görünüyor.

Konut Satışlarında KDV İndirimi Fırsatından Kimler Yararlanabilecek 

Düzenlenen kampanyadan 150 metrekare ve üstü sıfır konut alan herkes yararlanabilecek. Zaten bilindiği üzere ikinci el konut satışlarında KDV alınmıyor. Yani 2. el konut satışında KDV oranı 2018 yılında da uygulanmıyor ve sadece sıfır konut satışları KDV kapsamına alınıyor. KDV indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin uymaları gereken iki kriter bulunuyor. Bunlardan biri sıfır konut almak diğer ise konutun 150 metrekare ve üzeri büyüklüğe sahip olması. Yapılan yasal düzenleme ile beraber 150 m2 üstü konutlarda KDV bundan sonra yüzde 18 değil yüzde 8 olarak hesaplanacak. Kaynak: emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@