Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Ekonomiye Can Suyu Olacak

Beklenen konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi müjdelerinin verilmesinin ardından uzun süredir durgunluk yaşanan konut sektöründe hareketlenme başladı. Vatandaş şimdi son adım olarak konut kredisi faiz oranları düştü müjdesini beklemeye başladı. 

Emlak Haberleri 09.05.2018 - 09:38 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Beklenen konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi müjdelerinin verilmesinin ardından uzun süredir durgunluk yaşanan konut sektöründe hareketlenme başladı. Vatandaş şimdi son adım olarak konut kredisi faiz oranları düştü müjdesini beklemeye başladı. 

Satışlar Hızlanacak, Piyasa Canlanacak İnşaat sektörünün pek çok alt sektörü direkt olarak etkilemesi ve istihdam oranının çok yüksek olması Türk ekonomisinin itici güçlerinden biri olmasını sağlıyor. Bu nedenle hükümet inşaat sektörünün sorunsuz ilerlemesi için gereken tüm desteği sağlarken yapılan tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi kampanyaları büyük yankı uyandırdı.Yapılan indirimler ile beraber uzun süredir konut almak için doğru zeminin oluşmasını bekleyen vatandaşların harekete geçmesi ile konut stokunun kısa sürede tükenmesi bekleniyor. Yapılan satışlar sayesinde piyasaya nakit akışı artacak ve ekonomik canlanma yaşanacak. Yapılan indirimler ekonomiye can suyu sağlayacak.Piyasa Şahlanacak, Konut Stoku Kısa Sürede Tükenecek Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran "Tapu harcının ve KDV oranının düşürülmesi sektörü canlandıracak çok önemli bir hamledir.Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörünün canlanması, ülkemizin kalkınması ve büyümesi açısından stratejik önemdedir. Konut ve iş yeri almayı planlayanlara da önemli bir fırsat doğdu. Tapu harcı ve KDV indirimi sayesinde alıcının cebinden daha az para çıkacak. Hükümetimiz hem alıcının hem de satıcının yüzünü güldürecek bir düzenleme yaptı." diyerek karardan duyduğu memnuniyeti açıkladı.DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise “Konut kredi faizlerinin gelir vergisi matrahından düşürülmesi ile ilk defa konut alana sağlanacak imkan halen beklediğimiz önemli bir adım olacak.  TÜİK verilerine göre Türkiye'de her yıl 600 bin konut ihtiyacı oluyor.Hükümetimizin KDV ve harçlarda sağlayacağı teşvikler vatandaşlarımızın konut alımında elini kolaylaştıracak. Hem sektörümüze hem de son kullanıcıya sağlanacak bu destek sayesinde farklı gelir gruplarındaki vatandaşlarımızı da konut sahibi yapmak istiyoruz." diyerek markalı konut üreticilerinin de karardan duyduğu memnuniyeti gözler önüne serdi. Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@