Konya Büyükşehir Belediyesi Arsa Satış İhalesi İlanı Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından resmi bir ilan yayımlanarak arsa satışı yapılacağı açıklandı. Sanayi tesis alanı imarlı bir adet arsanın kapalı teklif usulü ile düzenlenecek ihale ile satılacağı kamuoyuna duyuruldu.

Emlak Haberleri 06.07.2021 - 04:00 06.07.2021 - 04:00 Emlak 365

Türkiye'de belediyelerin mülkiyetlerinde olan taşınmazların ekonomiye kazandırılması amacıyla zaman zaman satışa çıkarılması çokça tercih edilen bir yol olmaya devam ediliyor. Belediyeler bu şekilde elde ettikleri bütçeler ile diğer belediye hizmetlerini finanse edebiliyorlar.

Belediyelerin sattığı taşınmazları alan gerçek veya tüzel kişiler ise o taşınmazlar üzerinde kendi projelerini gerçekleştirip ekonomik hareketlilik yaşanmasını sağlayabiliyorlar. Bu tür msatışlar çift taraflı fayda ile sonuçlanmaktadır. 

Belediyelerin taşınmaz satış ilanlarının sonuncusu Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlandı. Buna göre Konya'nın Karatay ilçesinde Feziçakmak Mahallesi'nde bulunan bir arsa belediye tarafıdan satışa çıkarıldı. 

SATILACAK ARSANIN NİTELİKLERİ

Konya Büyükşehir Belediyesi satışa çıkardığı arsaya ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Sanayi Tesis Alanı şeklinde imar durumu olan arsanın büyüklüğünün 22.100 metrekare olduğu bildirildi. Arsanın tamamının satışa çıkarıldığı ve satın alacak kişilerin arsa üzerinde imar planına uygun projeler geliştirebilecekleri açıklandı. 

MUHAMMEN BEDEL AÇIKLANDI

Konya'nın Karatay ilçesi Fevziçakmak Mahallesi'nde bulunan 22.100 metrekarelik Sanayi Tesis Alanı imarlı arsa için Konya Büyükşehir Belediyesi 30 milyon 945 bin lira muhammen bedel belirledi. İhaleye katılacak olanların 928.350 TL geçici teminat ödemesi yapması gerekecek. 

İHALE NE ZAMAN VE NEREDE YAPILACAK?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ihale 27 Temmuz 2021 Salı günü gerçekleştirilecek. Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilecek olan ihale belediye encümenince yapılacak. 

İhale kapalı teklif usulü ile yapılacak. Katılımcılar tekliflerini kapalı bir zarf içerisinde sunacaklar. Ardından bu tekliflerin üzerinden artırma süreci başlayacak. En yüksek teklifi veren gerçek veya tüzel kişi arsanın sahibi olmaya hak kazanacak.

ÖDEME NASIL YAPILACAK?

KDV'den muaf olarak olarak satılacak olan arsa için ihale sonrasındaki ödeme planı da açıklandı. Buna göre ihaleyi kazanan gerçek veya tüzel kişi ihale bedelini 24 taksitte ödeyebilecek. İlk taksitin  ödemesi peşin olarak yapılacak ve geri kalan 23 taksit eşit bir şekilde ödenebilecek. Ödemelerin tamamlanması ile ilgili arsa tam olarak karşı taraf adına tapuda tescil edilmiş olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@