Korkutan Uyarı: İstanbul Depremle Sarsılacak, Kocaeli'nde Bulunan Binalar Yıkılacak!

Büyük İstanbul Depremi için olası senaryolar masaya yatırılırken depremin Kocaeli bölgesinde de büyük bir yıkıma neden olabileceği uyarısı geldi.

Korkutan Uyarı: İstanbul Depremle Sarsılacak, Kocaeli'nde Bulunan Binalar Yıkılacak!

17 Ağustos tarihinde meydana gelen Büyük Marmara Depreminin yıl dönümü nedeni ile açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oruç korkutan uyarılarda bulundu. Olası bir depremin yaratacağı büyük yıkım konusunda uyarılarda bulunan Prof. Oruç yıkılacak binalar için acilen önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan büyük Marmara Depremi ile 12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen Düzce felaketi depremlerinde yıkılmayan yorgun binalara dikkat çeken Prof. Oruç bu binaların yıkılma riskinin çok yüksek olduğunu dile getirdi.

KRİTİK DEPREM UYARISI GELDİ: DOĞAYLA İNATLAŞIRSANIZ YENİLEN İNSANOĞLU OLUR!

Doğayla inatlaşmanın doğru olmadığını belirten Prof. Oruç insanların doğa ile savaşmaktan vazgeçerek barış içinde yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini belirterek "Doğayla inatlaşmak doğru değildir. Sonuçta bunun her zaman yenileni insan olur.

Bunu biyolojik afetlerde, sellerde, taşkınlarda, iklim değişikliğinde ve depremde görebiliyoruz. Doğayla barış içinde olmanın yolu da şu, aklın ve bilimin ışığında, fayların üreteceği depremlere karşı, dayanıklı yapılar inşa edip doğru zeminler seçmek gerekir" dedi.

BİNALAR AĞIR HASAR ALMAYACAK, YIKILACAK!

Prof. Oruç binaların ağır hasar almayacağını, yıkılacağını belirterek özellikle de Adalar kolu adı verilen fay hattında yaşanabilecek bir depremin Kocaeli'ne büyük hasarlar vereceğini söyledi. Bu fay hattında en son 1894 yılında yıkıcı bir deprem yaşandığını belirten Oruç bu fay hattında yıkıcı bir deprem beklediklerini, bu hatta yaşanacak depremin İstanbul'a olan yakınlığı nedeni ile en az İstanbul kadar Kocaeli'ne de zarar vereceğini söyledi.

SONRAKİ HABER