Korona Geçirenlere Güzel Haber! Süper İnsan Bağışıklığı Kazanacaklar

Koronavirüs geçiren kişilere güzel haber geldi! 2 doz mRNA aşısı olan koronavirüs geçiren kişilerin süper insan bağışıklığı kazanacakları ve yüksek antikor seviyesi elde edecekleri duyuruldu.

Gündem 09.09.2021 - 12:29 09.09.2021 - 12:29 Gülcan Özer

Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ederken aşılama çalışmaları da sürüyor. Ülkeler sonbaharın gelmesi ve Delta Varyantı, Mu Varyantı gibi yeni varyantlar nedeni ile yeniden kapanmaların yaşanmaması adına önlemler almaya çalışırken araştırma sonuçları da belli oluyor. 

Amerika'da koronavirüs geçiren kişiler üzerinde yapılan son araştırmalara göre aşılamanın antikor seviyesi ölçüldü. Koronavirüs geçirdikten sonra iki doz mRNA aşısı olan kişilerin süper insan bağışıklığı elde ettikleri iddia edilen yeni araştırma sonuçlarına göre elde edilen antikor seviyesinin yüksekliği ile henüz ortaya çıkmamış mutasyonlara karşı dahi koruma elde edileceği belirtildi. 

SÜPER İNSAN BAĞIŞIKLIĞI İLE HENÜZ ORTAYA ÇIKMAMIŞ MUTASYONLAR DAHİ TEHDİT OLUŞTURMAYACAK! 

Koronavirüs hastalığı geçiren ve ardından 2 doz koronavirüs aşısı yaptıran kişiler üzerinde yapılan araştırmadan elde edilen verilere göre bu kişilerde antikor seviyesi normal aşı olan kişilere oranla kat be kat yüksek çıktı. İlk olarak 2019 senesinin Aralık ayında ortaya çıkan ve 2020 senesinin Mart ayında Türkiye'de de görülen koronavirüs salgını ile mücadelede dünya zorunlu aşı uygulaması tartışmasına devam ederken yeni varyantlar ile aşı dozu da tartışma konusu olmuştu.

süper bağışıklık

ABD’nin New York kentinde bulunan Rockefeller Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler kamuoyuna açıklanırken hem koronavirüs geçiren hem de 2 doz aşı olan kişilerin bu iki durumdan birini yaşayan kişilere oranla vücutlarında olan antikor seviyesinin çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu. 

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Viroloji uzmanı Theodora Hatziioannou, “Bu insanların virüsle savaşmak için en iyi durumdaki kişiler olduğunu düşünüyorum. Bu kişilerdeki antikorlar, 20 yıl önce ortay çıkan ve şimdiki virüsten oldukça farklı olan Sars-CoV-1’le dahi savaşabilir” diyerek antikorun önemini ortaya koydu. Koronavirüs geçiren kişilerin aşı konusunda yaşadıkları tedirginlik devam ederken araştırma sonuçlarının nasıl yorumlanacağı merak konusu oldu.

Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede zorunlu aşı tartışmaları devam ederken aşı karşıtları ise hem zorunlu PCR testlerine hem de aşı uygulamasına karşı çıkıyorlar. Özellikle de sonbahar döneminde artmasından endişe edilen yeni vaka sayıları için kapalı ve kalabalık ortamlara girişte aşı kortu zorunluluğu da uygulamaya alınıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@