Koronavirüs Salgını Bitti Derken Komşuda Yeni Bir Varyant Tespit Edildi

Türkiye'de ve dünyada koronavirüs salgınına ilişkin alınan önlemler esnetilmeye başlamışken Yunanistan'dan korkutan bir yeni varyant haberi geldi.

Gündem 20.05.2022 - 15:33 20.05.2022 - 15:33 Gülşah Konuk Akın

Dünya genelince 6.2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınına ilişkin tedbirler hem dünyada hem de Türkiye'de gevşetilmeye başlandı. Tam bitti derken Yunanistan'dan korkutan bir açıklama geldi. Yunanistan’da Ulusal Halk Sağlığı Örgütü (EODY) tarafından yapılan açıklamada Omicron varyantının daha bulaşıcı bir varyantının tespit edildiği duyuruldu.

BA.5 Omicron varyantı, Yunanistan'ın kuzeybatısında bulunan Epirus bölgesinden alınan bir örnekte tespit edildi. Yeni varyantın Ocak ayında çıkan BA.2 varyantından daha bulaşıcı olduğu tespit edildi. Yeni varyantın daha öldürücü olup olmadığına ilişkin ise net bir açıklama yapılmadı. BA.5 varyantının tespit edilmesinin ülkede vaka sayılarının yeniden artmasına neden olması bekleniyor.

omicron-yeni-varyant

Yunan sağlık yetkilileri yaptıkları açıklamada, yeni tespit edilen varyantın yurt dışından seyahat etmediğini söylerken virüsün nereden geldiğinin tespit edilmesi için çalışmaların devam ettiğini de açıkladı. Türkiye'de ise BA.5 varyantına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

ENDİŞE VERİCİ VARYANT OLARAK ETİKETLENDİ

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Omicron'un BA4 ve BA5 varyantlarının aşıdan kaçma özelliği nedeniyle 'endişe verici varyant' olarak etiketlendiğini vurguladı ve Avrupa'da vaka sayılarının artabileceği konusunda uyarılarda bulundu. İki varyantın da önceki virüs enfeksiyonu ve aşının sağladığı bağışıklığı atlatabileceği belirtilirken destekleyici aşılar da teşvik ediliyor. Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü'nün daha önce yaptığı açıklamada, daha önceden hastalığı geçirenlerin Omicron'un yeni varyantları olan BA.4 ve BA.5'e karşı antikor üretmediği bilgisi paylaşılmıştı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@