Koronavirüs Vaka Sayısı Katlandı, 6 İlde Zorunlu 14 Günlük Karantina Kararı Çıktı!

Günlük koronavirüs vaka sayısı yeniden alarma vermeye başladı, peş peşe karantina haberleri geldi. Bugün karantinaya alınan yerler, iller, köyler hangileri?

Gündem 31.07.2021 - 09:50 31.07.2021 - 09:54 Gülcan Özer

Türkiye düşen vaka sayısı sonrasında eski normale dönüş kararı almış, Kabine toplantısı sonrasında hafta sonu sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere pek çok yasak kaldırılmıştı. Yeniden eski hayata dönüş ile beraber korkulduğu üzere vaka sayılarında yeniden artış yaşanmaya başlanırken 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasında korkulduğu gibi vaka sayısında patlama meydana geldi. 

Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan 30 Temmuz 2021 tarihli günlük vaka sayısı ile beraber günlük vaka sayısının yeniden 20 bin üzerine tırmanması ile beraber alarm zileri tekrar çalmaya başladı. Yasakların ve kısıtlamaların yeniden hayata geçirilebileceği beklentisi artarken aşı olmayananlara kısıtlama ve zorunlu aşı uygulaması da bir kere daha gündeme taşındı. 

GÜNLÜK VAKA SAYISI 22 BİNİ AŞTI, ALARM ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cuma namazı çıkışı sonrasında dün yapılan açıklamada artan vaka sayısının tehlikeli boyutlara ulaştığı, aşı olmayanlara kısıtlama, kaldırılan koronavirüs yasaklarının yeniden uygulamaya alınması gibi çok sayıda konunun yapılacak olan kabine toplantısı ile görüşüleceği ve değerlendirileceği ilan edilmişti. 

Yapılan açıklamalar toplum içerisinde endişe yaratırken dün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük koronavirüs tablosu da yaşanan endişeleri arttırdı. Açıklanan son tablo ile beraber günlük vaka sayısının 22 bin sınırının üzerinde olduğu dikkat çekti. 9 günlük bayram tatili nedeni ile bu rakamların daha da artabileceği belirtiliyor. 

günlük-koronavirüs-tablosu

BUGÜN KARANTİNA ALTINA ALINAN YERLER, KÖYLER VE İLLER HANGİLERİ?

Artan koronavirüs vaka sayısı nedeni ile pek çok ilde karantina ilan edildi ve bazı yerleşim yerlerine giriş çıkışlar kapatıldı. Hıfzısıhha Kurulları tarafından yapılan değerlendirmelerde vaka sayısının tehlikeli biçimde arttığı yerleşim yerleri için karantina yetkisi verilmişti. 

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar kapsamında karantina altına alınan yerleşim yerleri şu şekilde sıralandı;

Ardahan'ın Göle İlçesi Dölekçayır köyünde 14 gün, Çıldır ilçesine bağlı Akçakale köyünde ise 10 gün, 

Ardahan'ın Göle ilçesindeki Filizli köyünde 14 gün, 

bugün-karantina-altına-alınan-yerleşim-yerleri

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı olan Yuvacık ve Bellitaş Mahallesi için ikinci bir karara kadar süresiz, 

Daha öncede karantina altına alınan ve vaka sayılarının yeniden artış gösterdiği Van'ın Gürpınar'ın kırsal Otbiçer Mahallesi için ikinci bir karara kadar süresiz, 

Bitlis Merkez'de 21 apartman için belirli süreli, 

Tunceli Merkez'e bağlı olan Geyiksuyu köyünde 14 gün süre ile karantina ilan edilirken köylere giriş çıkışlar Jandarma ekipleri tarafından denetim altına alınarak yasaklandı. Karantina bölgelerinde yaşayan vatandaşların zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmaları yasaklanırken filyasyon çalışmaları başladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@