KOSGEB Bu Mesleklere 250 Bin TL Hibe Desteği Verecek! Anlaşma İmzalandı, Başvuru Yapan Alacak!

KOSGEB tarafından yeni bir destek programı başlatıldı. Buna göre kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması için 250 Bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

KOSGEB Bu Mesleklere 250 Bin TL Hibe Desteği Verecek! Anlaşma İmzalandı, Başvuru Yapan Alacak!

KOSGEB tarafından düzenlenen destek programlarına bir yenisi daha eklendi. KOSGEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Desteği kapsamında usta – çırak ilişkisi içerisinde bu mesleklerde yeni zanaatkarların yetiştirilmesi desteklenecek. Karşılıksız olacak bu ödemelerden yararlanma şartları da belli oldu.

NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

KOSGEB tarafından duyurulan destek programı kapsamında işletmelere hangi kalemlerde ne kadar destek verileceği de açıklandı. Buna göre işletme ve yetiştirme amaçlı destek 150 Bin TL’ye kadar olabilecek. Yine işletmelere kuruluş işlemleri için 5 Bin TL destek verilecek. Ayrıca makine teçhizat desteği de 50 Bin TL olacak. İşletmenin tanıtımı ve pazarlama işlemleri için de KOSGEB 45 Bin TL’ye kadar destek ödemesi yapacak. Bu bu destekler toplamda 250 Bin TL olabilecek.

250 BİN TL DESTEK BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

Kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutan meslekler için verilecek olan 250 Bin TL destek için nasıl başvuru yapılabileceği merak ediliyor. Başvuru işlemleri KOSGEB’in diğer desteklerinden biraz farklı olacak. KOSGEB bu hibe desteği için başvuru almayacak. 250 Bin TL hibe desteği başvurusu Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne yapılacak.

HANGİ MESLEKLERE DESTEK VERİLECEK?

KOSGEB’in 250 bin TL hibe desteğinin hangi meslekleri kapsadığı da açıklandı Buna göre destek imkanından şimşir tarak yapımı, takunya yapımı, kök boyacılığı, debbağlık, dantel örme, hallaçlık, bakırcılık, ben dokuma, çinicilik, kehribar taşı, telkari, oltu, lüle, folklorik bebek yapımı, gölge oyunu tiplemeleri yapımı, kazaziye yapımı, nakkaşlık, şerbetçilik, at arabacılığı, gramafon tamirciliği, çorap örücülüğü gibi meslekler yararlanabilecek.

Emlak365.com