Kosta Rika Gezi Rehberi

Kosta Rika seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Kosta Rika'daki doğal, tarihi ve turistik yerler nerelerdir?

Kosta Rika Gezi Rehberi

Kosta Rika seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Kosta Rika'daki doğal, tarihi ve turistik yerler nerelerdir?

Kosta Rika’da gezilecek yerler bölümüne geçmeden önce ülke hakkında genel bilgiler vermek yerine olacaktır. Orta Amerika’da bulunan Kosta Rika’nın başkenti San Jose şehridir. Ülke nüfusu 5 milyona yakındır.Resmi dilin İspanyolca olduğu ülke 51 milyon kilometrekare yüz ölçümü ile oldukça küçüktür. Ülkenin zengin sahil anlamına gelen adını ünlü kaşif Kristof Kolomb vermiştir. Yılın her zamanında ziyaret edilebilecek tropikal iklime sahip olan Kosta Rika, Ocak ve Şubat aylarında düzenlenen pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu özel anları kaçırmak istemiyorsanız ziyaretlerinizi bu aylara denk getirmeniz gerekecektir. Resmi dil İspanyolca olsa da İngilizce kullanarak tatilinizi geçirebilirsiniz.Kosta Rika’da Gezilecek Tarihi YerlerKosta Rika Gezi Rehberi - Resim 1Ülkemiz vatandaşlarına Kosta Rika vize uygulamamaktadır. 90 günlük seyahatleriniz için vize almayacağınız için artırdığınız parayı Kosta Rika tatilinizde kullanabilirsiniz. Kosta Rika seyahatinde fark edeceğiniz üzere ülkenin doğal güzellikleri ön plandadır. İspanyol sömürgeliğine dayanan tarihinden kalan tarihi eserleri doğal güzellikleri ile kıyaslanamayacak düzeyde olsa da Kosta Rika’daki tarihi mekanlar gezilmeden yapacağınız tatil anlamsız kalacaktır.1. Melekler Bazilikası: 1639 yılında İspanyol mimarisine uygun olarak inşa edilen bu kilise yaşanan depremler nedeniyle ağır hasar görmüş ve sonrasında restore edilmiştir. Her ne kadar restore sırasında aslına uygun davranılmayarak İspanyol mimarisinden uzaklaşıp Bizans mimarisi tercih edilse de klişenin görsel güzelliği görülmeye değerdir.

2. Barrio Amon: 19. Yüzyıl mimarisine sahip evleri ile bu mahallede özel bir gün geçirebilirsiniz.

3. Ulusal Tiyatro: Başkent San Jose’de yer alan ve Neo Klasik tarzda inşa edilen bu binada pek çok özel gösteri düzenlenmiştir. 1891 yılında inşa edilmesine rağmen halen kullanılmakta olan tiyatroda düzenlenen bir etkinliğe katılabilirsiniz.

4. San Pablo Kilisesi: Heradla şehrinde bulunan bu kiliseye tarihi merdivenlerinden çıkarak ulaştığınızda sizi iki çift kulesi ve renkli camları ile kilise karşılamaktadır. Kilisenin sahip olduğu görsel güzelliği ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

5. Melico Salazar Tiyatro Binası: Başkent San Jose’de yer alan bu yapı Paris Operası örnek alarak yapılmıştır.Kosta Rika’da Gezilecek Modern MekanlarKosta Rika Gezi Rehberi - Resim 4Orta Amerika ülkeleri arasında Kosta Rika tarım ve turizmden elde ettiği gelirler nedeniyle ekonomisi en güçlü ülke unvanını almıştır. Kosta Rika turu esnasında ülkenin doğal güzelliklerinin yanında gelişmiş yapısı dikkatinizi çekmeyi başaracaktır. Genellikle kahveden elde edilen gelirler ile yapılan Kosta Rika’daki modern mekanlar size ülkenin gelişmiş düzeyini anlatmaya ve ülke tarihi hakkında detaylı bilgi vermeyi başaracaktır.1. Museo de Jade: Başkent’te bulunan, Kosta Rika kültürü ve tarihi hakkında her şeyi bulabileceğiniz bu müzede sergilenen 7000 parça size ülke hakkında detaylı bilgi sunacaktır.

2. La Salle Doğa Müzesi: Doğa ile iç içe olan ülkenin sahip olduğu zengin ölümcül hayvanların yanı sıra dünyanın pek çok yerinden getirilen hayvanlar da etkilenerek geniş bir koleksiyon sergilenmektedir.

3. Hotspring: Playa Espadilla’da yer alan bu termal tesiste güzel anlar geçirebilirsiniz.

4. Parque Diversiones: San Jose’de bulunan bu lunaparkta çocuklarınızla birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.Kosta Rika’da Gezilecek Doğal GüzelliklerKosta Rika Gezi Rehberi - Resim 6Kosta Rika ya yerleşmek fikrini size aşılayacak ülkenin sahip olduğu doğal güzelliklere sıra geldi. Kosta Rika’daki doğa harikaları öyle çeşitlidir ki tümünü doyasıya gezmek için ülkeye yerleşmeniz gerekebilir. Sizler için beğeneceğinizi düşündüğüm doğal güzellikleri listeleyerek özet haline getirdik.1. Poas Volkanı: Ülkede çok sayıda aktif volkan bulunmaktadır. Volkanik dağları temsili açısından Poas Volkanını sizler için seçtik. Halihazırda patlayacakmış hissi veren dumanı, çevresinde yer alan rengarenk çiçekler ve eşsiz manzarası ile ziyaret etmekten keyif alacaksınız.2. Corcovado Milli Parkı: Ülkede çok sayıda milli park bulunmakta olup pek çoğunda vahşi hayvanlar yaşamaktadır. Belgesellerde yer alan çok farklı hayvan türlerini bulacağınız bu milli parkı tam anlamıyla gezmek için birkaç güne ihtiyacınız olacak.3. Monteverde ve Santa Elena Milli Parkı: Avatar filminin pek çok sahnesinin çekildiği bu alanı hatırlayan pek çok kişi çıkacaktır. Sis ormanları, sayısız bitki ve hayvan çeşidi ile bu doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.4. Tortugero Milli Parkı: Kaplumbağaların yumurtlama ve yumurtadan çıkışlarının izlenebilmesi için tercih edilen bu milli parkın sahip olduğu manzara da üzerine eklenince 1959 yılında korumaya alınması kararlaştırılmıştır.5. Tamarindo: Orman, deniz, kum ve güneşi bir arada bulabileceğiniz bu bölgede taşla döşenen yollar nedeniyle zorluk çekmeden tatilinizin tadını çıkartabileceksiniz.6. Playa Jaco: Sahil kasabası olan Playa Jaco’da enfes bir plaj sizleri beklemektedir. Kasabada gece hayatı da hızlı olup bir günün tüm saatleri için çeşitli aktiviteleri bir arada bulabileceğini nadir bölgelerdendir.7. Playa Monzanillo: Karayip Denizi’nde bulunan bu bölgede sahilin hemen arkasında yer alan gür ormanlarla birlikte unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.8. Verague Reinforest: İçerdiği çeşitli hayvan popülasyonu ile birlikte nehir ve şelale gibi görsel olarak size huzur verecek pek çok alternatife sahip olan bu yağmur ormanları Limon şehrinde sizleri beklemektedir.9. La Lora: Bembeyaz kumsalı ve muhteşem gün batımı manzarası ile bu sahil bölgesini çok beğeneceksiniz.10. Suck Rock: Dev dalgalarıyla sörfçüleri büyüleyen denize sahip olan bu sahilde sörf yapmasanız bile sörfçüleri izleyebilirsiniz.Kosta Rika’nın Meşhur YemekleriKosta Rika Gezi Rehberi - Resim 8Kosta Rika hakkında sahip olduğumuz bilgilerimizi mutfağını keşfederek artırmaya devam ediyoruz. Ülkeyi tanıdıkça çok seveceğiniz ve sürekli olarak yaşamak isteyeceğinizden eminiz. Bu nedenle Kosta Rika’nın geleneksel yemekleri hakkında bilgi sahibi olarak şimdiden sizi nelerin beklediği bilmenin size faydası dokunacaktır.1. Gallo Pinto: Fasulye ve kızarmış pirinç ile yapılan bu yemek oldukça besleyicidir.

2. Picadillo: Vejetaryen değilseniz beğeneceğiniz bu yemek et, patates, soğan, domates ve baharatlar kullanılarak hazırlanmaktadır.

3. Casado: Pirinç ve fasulye katılarak hazırlanan bu et yemeğinde tavuk, balık veya kırmızı et kullanılabilmektedir.

4. Tamale Plantains: Muz yapraklarının arasına mısır hamuru, fasulye, pirinç ve sebze çeşitleri sarılarak hazırlanır.

5. Arroz Con Leche: Pirinç, süt, şeker ve tarçın kullanılarak hazırlanan bir tatlı çeşididir.

6. Ensalada de Frutas: Muz, papaya ve tropikal meyvelerden hazırlanan bir meyve salatasıdır.Kosta Rika’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarTamamen keşfedilmesi için uzun zaman gereken Kosta Rika seyahatinden memnun ayrılmanız için mutlaka yapmanız gereken, Kosta Rika’ya özgü bazı aktiviteler bulunmaktadır. Kosta Rika’da yapmadan dönmemeniz gerekenler olarak adlandırdığımız bu listede yer alan aktiviteleri ne kadar tamamladıysanız kendinizi ülkenin tadını o kadar çıkartmış sayabilirsiniz.1. Sokak festivallerine katılın.

2. Kosta Rika gece hayatı doyasıya yaşanmalıdır.

3. Sörf yapın.

4. Kosta Rika kahvesini deneyimleyin.

5. Kosta Rika halkı ile birlikte ücretsiz kaplıcalara girin.

6. Yağmur ormanlarına düzenlenen turlara katılın.

7. Nehir turlarına katılın.

8. Ulusal tiyatroda bir etkinliğe katılın.

9. Aktif volkanları ziyaret edin.

10. Kaplumbağaların yumurtlama dönemine ve yumurtadan çıkışlarına tanıklık edin.Kosta Rika’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerKosta Rika tatiline çıkmadan önce Kosta Rika’daki tatiliniz için uyarılar listesine göz atarak tüm tatil boyunca sorunsuz vakit geçirmenizi garantileyebilirsiniz.1. Ülkenin bol yağış aldığını ve sahillerin bolca bulunduğunu göz önüne alarak valizlerinizi hazırlayın.

2. Aktif volkanları ziyaretlerinizi asitli havayı fazla solumamak için sınırlı tutun.

3. Doğal güzellikleri keşfederken turlara katılın veya bir rehberden yardım alın.

4. Zehirli sürüngenlere ve vahşi hayvanlara karşı dikkatli olun.Emlak365.com Özel İçerik