Kötü Haberler Üst Üste..! Brent Petrolde 100 Dolar Endişesi Motorin ve Benzin LT Fiyatları...

Brent petrol fiyatları ile yükselen benzin ve motorin fiyatları için yeni uyarı yapıldı. Fiyatların 100 dolar bandına kadar çıkabileceği uyarısı gelirken petrol yükselirse akaryakıt fiyatları ne olur?

Gündem 02.02.2022 - 13:38 02.02.2022 - 13:38 Mustafa Karagöz

Brent petrol fiyatları küresel piyasalarda yükselmeye devam ederken sürücüleri korkutan bir değerlendirme geldi. Küresel piyasalarda yaşanan bir çok etmen petrol fiyatlarının artmasına neden olabileceğinin vurguladığı değerlendirmelerde 100 Dolar bandının üzeri görülebilir denildi. Peki brent petrol fiyatları 100 dolar olursa benzin ve motorin fiyatları nasıl değişir. 

BRENT PETROL FİYATLARI İÇİN 100 DOLAR UYARISI

Küresel piyasalarda brent petrol fiyatları kısa süre içerisinde 70 72 Dolar seviyesinden ilk olarak 80 Dolar, daha sonra 85 ve 90 Dolar sınırlarını aştı. Şu sıralar 89 dolar bandında bulunan brent petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışları nedeniyle Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarına zam geldi. 

EPGİS 1 Şubat günü yapmış olduğu açıklamasında, 2 Şubat'tan itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatlarında 39 kuruş ve 32 kuruş artış olduğunu duyurdu. Bu fiyat artışları ile Türkiye'de benzin litre fiyatları 15 TL sınırına biraz daha yaklaştı. 

Rusya Ukrayna Gerilimi

Reuters'ta yer alan habere göre, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol fiyatlarında görüşte bulunmakta zorlanıyor. Bunun en temel nedeni ise arz ve talepte görülen iniş ve çıkışlar gösteriliyor. Pandemi sürecinin doğrudan etkilediği petrol sektörü bu dönemde bir de Rusya ile Ukrayna krizi ile daha da belirsiz hale geldi. Rusya'nın olası işgal endişesi fiyatlara yansırken petrol fiyatları sürekli artıyor. Ayrıca azalan stoklar fiyatların değişmesinde bir başka etmen olarak öne çıkıyor. 

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NASIL ETKİLENECEK?

Brent petrol fiyatlarının 89 90 dolar bandından 100 dolar bandına çıkması durumunda ise benzin, motorin litre fiyatlarında çok ciddi tutarlarda yükselmeler olabileceği belirtiliyor. Bunun dışında yüksek fiyat artışları durumunda zamların ÖTV'den karşılanması da beklenebilir. Piyasaların beklentisi ise gerilimin azalması ve fiyatların normal seyrine dönmesi yönünde. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@