Kötüydü Daha da Kötüye Gidecek! Araba Fiyatlarına Dolar Zammı Birkaç Gün Kaldı

Araba sektöründe yeni sorun dolar kuru. Daha önce çip sorunu nedeniyle yükselen araç fiyatlarının dolar kuruna bağlı olarak ilk aşamada yüzde 5 zamlanması bekleniyor.

Finans 18.10.2021 - 09:25 18.10.2021 - 09:25 Mustafa KARAGÖZ

Otomobil sektöründe yeni zam nedeni dolar kurunda yaşanan yükselme. Doların, Türk Lirası karşısında elde ettiği değer nedeniyle birçok otomobil markası sıfır araçlara yüzde 5 zam yapmaya hazırlanıyor. Elde edilen bilgilerde araç fiyatlarının kış aylarına kadar yüzde 12'ye ulaşan zamları görmesi mümkün. 

ARAÇ FİYATLARI YÜKSELİYOR DAHA DA YÜKSELECEK

Bilindiği üzere tüm dünyada yaşanan çip sorunu araç fiyatlarını vurmuştu. Üretimlerin durmasına neden olan çip sorununun ardından araç almak isteyenler için bir diğer sorun kur krizi olacak. 

Araç fiyatlarında yaşanması olası zam oranlarına dair sektör içinden açıklama geldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının kaç TL olacağına dair değerlendirmelerini paylaştı. Hayri Erce değerlendirmelerinin başında araç fiyatlarını etkileyen temel unsurların vergi ve faizlerin yanı sıra döviz kuru olduğunu söyledi. Markaların kurda oluşan zamları ilk olarak doğrudan müşterilere yansıtmadığını ifade eden Erce, ay sonunda maliyetler kur farkı nedeniyle katlanamaz hale geldiğinde zam yapıldığını söyledi. Hayri Erce dolar kurunun etkilerine dair konuşmasında "Şimdi ne olacak bilemiyoruz. Çip bulunurluğu da burada etkili olacak. Ancak çip krizi gevşese bile bu yüksek kur gidişatı ve faizin yüksek olması talebi eninde sonunda olumsuz etkileyecek." ifadelerini kullandı.

Kısa Vadede Artış Olmayabilir

Dolar kurunun yükselmesine bağlı olarak araç fiyatlarına zam ihtimaline dair bir açıklamada Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar'dan geldi. Başar dolar kuruna bağlı nedenlerden dolayı kısa vadede bir fiyat artışı olmayabileceğini söylediği konuşmasında "Kurun özellikle ayın son döneminde kalacağı seviye bir sonraki dönem için fiyat artışı gereksinimi olup olmayacağını netleştirecek" dedi.

Kasım'da Yüzde 5 Ocak'ta Yüzde 12'ye Çıkacak

Dolar kuruna bağlı nedenlerden dolayı araç fiyatlarında Kasım ayında yüzde 5 zam olması bekleniyor. Bunun yanı sıra gelişmelerin bu şekilde etmesi durumunda ise Ocak 2022 dönemine kadar zam oranının yüzed 12'ye ulaşabileceği değerlendiriliyor. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın beklenen zam ihtimallerine ilişkin konuşmasında "Kur artışı nedeniyle sıfır kilometre araç fiyatlarının Ocak 2022'ye kadar yüzde 12 artacağını öngörüyoruz." ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@