KPSS başvuruları başladı mı, ne zaman, nereden yapılacak? 2022 KPSS sınav ücreti ne kadar?

Kamuda memur olma hayali kuranların heyecanla beklediği KPSS başvuruları başladı. KPSS'ye nasıl başvuru yapılır, sınav ücreti ne kadar sorularının yanıtı haberimizde.

Gündem 24.05.2022 - 01:59 24.05.2022 - 01:59 Büşra Uluşen

Kamu bünyesinde çalışarak memur olmak isteyen milyonlarca üniversite mezunu, Kamu Personel Seçme Sınavı'ndan (KPSS) iyi bir puan alarak atanmanın hayalini kuruyor. 2022 yılına girilmesiyle birlikte ÖSYM'nin sınav takvimi de netleşti. Birçok kişi 2022 KPSS ne zaman yapılacak merak ederken, KPSS başvuru tarihleri belli oldu. 

KPSS başvuruları ne zaman yapılacak, son gün ne zaman?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre, KPSS lisans başvuruları 24 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak ve 6 Haziran'a kadar devam edecek.

KPSS maratonu, lisans oturumları genel yetenek ve genel kültür testi ile başlayacak. Genel yetenek ve genel kültür sınacvı ile eğitim bilimleri testi 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılacak.

Alan bilgisi sınavına girecek olan kişiler ise 6 Ağustos ve 7 Ağustos tarihleri arasında sınava katılacaklar. ÖABT 14 Ağustos, KPSS DHBT ise 27 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek. 

Buna göre KPSS lisans sınavına katılacak olan adaylar, 24 Mayıs tarihinden itibaren AİS OSYM GOV TR adresi üzerinden ön başvurularını gerçekleştirecekler. 

2022 KPSS sınav başvuru ücreti ne kadar?

KPSS 2022 için ÖSYM tarafından sınav ücretlerine ilişkin bir bilgi henüz açıklanmadı. Önceki sıl KPSS Genel Yetenek - Genel Kültür oturumu / Eğitim Bilimleri oturumu her bir oturum için 90 TL olurken, KPSS  Alan Bilgisi Sınavları 65 TL ve ÖABT ise 90 TL idi.

Sınav ücretlerinin bu yıl artması bekleniyor. Sınav başvuru ücretleri yakın bir süreç içerisinde açıklanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@