Kredi Çekecekler Dikkat! SPK'dan Kredi Faizlerini Aşağıya Çekecek Yeni Müdahale Geldi!

SPK bankaların kredi maliyetlerini aşağıya çekecek, dolayısı ile kredi faizlerini düşürecek yeni bir müdahalede bulundu.

İHTİYAÇ KREDİSİ 14.03.2019 - 10:01 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

SPK bankaların kredi maliyetlerini aşağıya çekecek, dolayısı ile kredi faizlerini düşürecek yeni bir müdahalede bulundu.

Kredi çekmek için kredi faiz oranlarının düşmesini bekleyen kişileri sevindirecek ikinci müdahale SPK'dan geldi. Geride bıraktığımız hafta Merkez Bankası kamu bankalarının kredi maliyetlerini düşürecek bir müdahalede bulunurken yeni haftada bir müdahale de SPK tarafından yapıldı. Kredi Maliyetleri Aşağıya Çekildi! Yapılan müdahale ile bankaların kredi maliyetleri büyük oranda düşürülmüş oldu. Yapılan bu müdahalenin kredi faiz oranlarına da indirim olarak yansıması bekleniyor. Yeni düzenleme ile Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından 2019 yılının Ocak ayından bu yana portföy büyüklüğü yaklaşık olarak 2,5 kat artış gösteren para piyasası fonlarında, fon değerinin en az yüzde 50'lik bir bölümünün mevduat hesaplarında değerlendirilmesi zorunluluğu getirildi. Yapılan bu düzenleme ile repoya park eden para mevduata yönlendirilmiş oldu. Böylelikle kredi maliyetleri aşağıya çekildi. SPK müdahalesi ile bankaların fonlama maliyetleri azaltılırken kredi büyüme hızıda arttırılmış oldu. Yasal düzenleme öncesi bu sınır yüzde 10 olarak uygulanmasına rağmen repo faizinin mevduat faizine oranla yüksek olması nedeni ile paralar repo hesaplarında tutuluyordu ve bu rakam yüzde 1 seviyesine kadar gerilemişti. 1 Ocak tarihinde para piyasası fonları büyüklüğü 12,8 milyar liraya ulaşırken aynı rakam 13 Mart tarihinde yüzde 108 gibi rekor bir artışla 29,5 milyar lira seviyesine yükseldi. Yani SPK tarafından yapılan müdahale ile mevduat pazarına yaklaşık 15 milyarlık bir fon kaynağı kaydırılmış oldu. KONUT KREDİSİ YAPILANDRIMA MAĞDURLARI İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜM ÖNERİLERİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@