Kredi Çekeceklere ve Kredi Kartı Olanlara Kritik Uyarı! Maaşa Göre Limit Dönemi Başlıyor, Kredi Çekmek Zorlaşıyor!

Bankalardan kredi çekmek isteyenlere kritik uyarı geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası TBB ve BDDK tarafından yapılan yeni düzenleme ile kredilerde yeni dönem başlıyor!

Kredi Çekeceklere ve Kredi Kartı Olanlara Kritik Uyarı! Maaşa Göre Limit Dönemi Başlıyor, Kredi Çekmek Zorlaşıyor!

Son dönemde yükselen ihtiyaç kredisi faiz oranları rakamlarına rağmen vatandaşın kredi talebinde bir azalma olmaması ve takibe düşen kişi sayısının büyük bir hızla artması üzerine alarm zilleri çaldı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklama sonrasında hazırlanan taslağın ilk hali basına sızdırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK, Türkiye Bankalar Birliği TBB tarafından üzerinde çalışılan yeni düzenleme kapsamında bankaların ihtiyaç kredisi paketlerine pek çok sınırlama getirilecek. Artık her isteyen bankadan kredi çekemeyecek, kredi çekmek zorlaşacak.

İHTİYAÇ KREDİSİ VE KREDİ KARTI İÇİN YENİ DÜZENLEME KAPIDA!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan yeni tedbir açıklaması sonrasında ihtiyaç kredileri için yapılan yeni düzenlemenin ilk taslağı basına sızdırıldı. Basına sızdırılan bölümde ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler için maaşa göre limit hesaplama bölümü dikkat çekti.

Yeni düzenlemenin bu şekilde hayata geçirilmesi durumunda artık kredi çekmek isteyen kişiler tıpkı kredi kartı limiti belirlenmesinde kullanıldığı üzere maaşa göre kredi limiti belirlenerek başvuru yapabilecekler.

ihtiyaç kredisi çekmek zorlaşıyor mu

İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKMEK ZORLAŞIYOR MU, İHTİYAÇ KREDİSİ VADESİ 18 AYA MI DÜŞÜRÜLECEK?

Yapılması planlanan yeni düzenlemeler hakkında açıklamada bulunan Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu “Enflasyondaki yükselişi durdurabilmek için bankaların yıllık bireysel kredi artışını yüzde 15 ile sınırlandıracakları belirtiliyor” diyerek kredi çekmenin zorlaşacağını söyledi.

Salgın nedeni ile gelirini kaybeden kişilerin ay sonunu getirebilmek ve ödemelerini yapabilmek adına sık sık kredi çektiklerini belirten Babuşçu ihtiyaç kredisi vade sınırının da 36 aydan 18 aya çekilebileceğini dile getirdi. Kredi kartı için de benzer bir düzenleme beklediklerini belirten Babuşçu şu anda kredi kartı asgari ödeme tutarı olarak yüzde 20 oranının uygulandığını belirterek bu rakamın arttırabileceği yönünde beklentileri olduklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklama sonrasında Merkez Bankası, BDDK ve TBB tarafından ortak bir çalışma yapıldığı duyumları aldıklarını belirten Babuşçu henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen söz konusu düzenlemeleri içeren tebliğin en geç 1 ay içerisinde bankalara tebliğ edileceği beklentisinde olduklarını söyledi.

SONRAKİ HABER