Kredi Çeken Milyonları İlgilendiriyor! Mahkemeden 1.580 TL Hayat Sigortası Para İadesi Emsal Kararı Size de Ödenebilir

Bankalardan kredi çekenler dikkat, kredi kullanan, çeken herkesi ilgilendiriyor! Tüketici Mahkemesi emsal karar açıkladı, hayat sigortası para iadesi başladı. Hayat sigortası iadesi emsal karar örneği

Finans 19.05.2022 - 10:10 19.05.2022 - 10:30 Gülcan Özer

Kredi çeken milyonlarca kişiye müjdeli haber geldi. Bankaların alınan onlarca karşı karara hala tahsil etmeye devam ettikleri kredi masrafları için yeni bir emsal karar daha açıklandı. Açıklanan karar kapsamında tüketici kredisi hayat sigortası para iadesi için bankaları üzecek, vatandaşı ise sevindirecek yeni adım atıldı. 

Tüketici kredisi hayat sigortası iadesi 2022 için alınan yeni karar bu konuda kullanılacak olan emsal karar olması nedeni ile büyük önem taşırken böylelikle bankaların eli kolu bağlanmış oldu. Bankalardan acil nakit para ihtiyacı için ihtiyaç kredisi, ev almak için konut kredisi ve araba sahib olmak için taşıt kredisi çeken kişileri ilgilendiren karar kapsamında alınan paralar cebinize dönecek! 

KREDİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI İADESİ İÇİN MÜJDELİ HABER GELDİ!

Bankalardan kredi çeken kişilerin sayıları her geçen gün artmaya devam ederken konu hakkında en çok tartışılanların başında ise kredi masrafları yer alıyor. Çoğu kişi zorunlu olduğu için bankadan kredi çekerken kendisine dayatılan sözleşmelere itiraz etmezken, milyonlarca kişi ise bu sözleşmeleri okumadan imzalıyor. 

kredi para iadesi kararı

KREDİ ÇEKİNCE HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU?

Hayır, kanuni olarak kredi çeken bir kişinin hayat sigortası yaptırması gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak, bankaların kredi başvurularını reddetme hakkı olduğu için bazı bankalar hayat sigortası yaptırmayan müşterilerine onay vermeyerek gizli bir zorunluluk uyguluyor. Bu noktada vatandaşın kendi haklarını bilerek koruması büyük önem taşıyor. 

konut kredisi para iadesi

TÜKETİCİ MAHKEMESİ İTİRAZI HAKLI BULDU, EMSAL KARAR ÇIKTI! KONUT KREDİSİ HAYAT SİGORTASI PARA İADESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

Son dönemde kredi çeken kişilerin sayıları büyük bir hızla artarken, mahkemelere yapılan bankaların kredi masrafları para iadesi başvuruları da arttı. 100 bin TL ihtiyaç kredisi çeken bir vatandaşın bankanın kendisine hayat sigortası yaptığını fark etmesi üzerine itiraz etti. Ancak, banka parayı iade etmedi. 

Bunun üzerine vatandaş Tüketici Mahkemesi üzerinden banka hayat sigortası para iadesi başvurusu yaptı. Mahkeme emsal karara imza attı ve açık onayı alınmadan hayat sigortası yapılan vatandaşın ödediği 1.580 TL paranın iadesine hükmetti. Konu hakkında açıklama yapan Avukat Cansu Bektaşlı "Bankalar kredi alırken genel işlem koşulu olarak sözleşmelerine bu hayat poliçelerini ekliyor.

Tüketici ise bu işlemleri tam bilmediği için krediyi çekmek zorunda kalıyor" diyerek bu rakamların geri alınabileceğini söyledi. Bunun için vatandaş önce kredi çektiği bankaya, bankanın bu tutarı ödememesi durumunda ise Tüketici Mahkemesi üzerinden başvuru yapacak.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@