Kredi Çekenler Bu Paraları Geri Alacaklar! T.C. Kimlik Numarası ile e-Devlet'ten Hemen Ödemelerinizi Alın!

Banka kredisi kullanırken yaptırılan hayat sigortası primleri e – Devlet üzerinden başvuru yapılacak anında geri alınabiliyor. İşte kredi çekenleri memnun eden o fırsat…

Finans 26.04.2022 - 17:49 26.04.2022 - 17:58 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de özellikle son yıllarda kredi kullanımı bir hayli artış gösterdi. Ülkemizde bankacılık sektöründe ise kredi kullandırılmasına ilişkin bazı uygulamalara yer veriliyor. Bu uygulamalardan biri olan hayat sigortası uygulaması, bankların verdiği kredi kapsamında hem banka hem müşterinin mağdur olmaması için yapılıyor. Vefat durumunda hayat sigortasından kredinin kalan bakiyesi kesilebiliyor. Bu uygulamada yapılan değişiklik sonrasında kredi kullananlar bu paraları geri alabilecekler.

Çektiği Kredi Devam Eden Herkes Parasını Geri Alabilecek!

Bankalar tarafından kullandırılan kredilerde hayat sigortası şartının düzenlenmesinin ardından yeni detaylar ortaya çıktı. Çekmiş olduğu kredisi devam eden ve hayat sigortası yürürlükte olan kişiler, ‘’turkiye.gov’’ adresine girerek işlem yapabilecek. Hayat sigortası poliçesi iptaline ve priminin de verildiği hesap numarasına yatırılmasına ilişkin e – Devlet üzerinden talep oluşturan herkesin bu fırsattan yararlanması sağlanacak. Yürürlükte kredisi bulunan vatandaşların yararlanabileceği bu düzenleme kapsamında birçok kişinin yararlanması hedeflendiği bildirildi. Başvurular ise devam ediyor. 

T.C. Kimlik Numarası ile e – Devletten Nasıl Ödeme Alınır?

e-devlet

Kredi kullanan vatandaşların hayat sigortası poliçelerini iptal ederek ödeme almaları için basit birkaç adımı takip etmeleri gerekmektedir. T.C. kimlik numaraları ve e – Devlet şifreleri ise sisteme giriş yaptıktan sonra, ‘’Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama’’ ekranı üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. ‘’Detaylı Bilgi’’ yazan kısımdan ‘’Poliçe Durum’’ menüsüne gelerek, burada ‘’Yürürlükte’’ yazısı yazması gerekmektedir. Yürürlükte olduğuna dair yazının olması hayat sigortası primini geri alabileceğiniz anlamına geliyor.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Çekmiş olduğu kredi yürürlükte olan vatandaşların söz konusu ödemlerini almaları mümkündür. Bu kişiler e – Devlet üzerinden ‘’Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takip’’ ekranından ‘’Yeni Başvuru’’ sekmesine giriş yapak, ilgili adımların takip edilmesi halinde başvurular tamamlanabilmektedir. Kredi kullanan on binlerce vatandaşı ilgilen bu geri ödemeler kapsamında ilgili şartların sağlanması gerekmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@