Kredi Çekenler, Çekecekler Dikkat! Yargıtay Dosya Masrafı İçin Yeni Emsal Karar Açıkladı!

Bankalardan kredi çeken kişilerin en çok şikayetçi olduğu konular arasında yer alan kredi dosya masrafı hakkında Yargıtay 11.

Gündem 22.08.2019 - 07:57 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Bankalardan kredi çeken kişilerin en çok şikayetçi olduğu konular arasında yer alan kredi dosya masrafı hakkında Yargıtay 11. Hukuk Dairesi yeni bir emsal karar açıkladı. İşte kredi çeken ya da çekmek istiyorum diyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren o emsal karar!

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi kredi dosya masrafı hakkında tüketicileri üzecek bir karara imza attı. Bankanın itirazını değerlendiren Yargıtay bir alt mahkemenin tüketici lehine vermiş olduğu kredi dosya masrafı iadesi kararını iptal ederek tüketiciye ödenen 400 liranın bankaya iade edilmesine karar verdi. Bankaların Kredi Dosya Masrafı Alması Yasal Mı?Konu hakkında çok sayıda emsal karar bulunurken yeni çekilen kredilerde bankalar ne yazık ki çok sayıda dava açılması nedeni ile farklı isimler ve kalemler altında masraf tahsil etmeye devam ediyor. Yine kişinin kendi el yazısı ile kredi dosyasının üzerine yazılı beyan yazılarak imza atılması ile de kanuni yükümlülükten kaçmış oluyorlar. Bazı bankalar özellikle de yüksek tutarlı konut kredisi paketlerinde işi abartarak konut kredisi masraflarını 10 bin liraya kadar çıkarabiliyor. Özellikle de kendi sigorta şirketi olan bankalar (ki hemen hemen tüm bankaların kendi şirketleri var) hayat sigortası, BES, konut sigortası gibi sigorta ürünlerini zorunlu tutarak kredi çekmek isteyen müşterilerine zorla satmış oluyor ve vatandaşın cebinden alabildikleri tahsilat yapmaya çalışıyor. Yargıtay tarafından verilen kararda açıklama metninde kararın verildiği tarihte 6098 sayılı TKB genel işlem koşullarına ilişkin hükümlerin uygulanması, mahkemece yeteri kadar araştırma ve inceleme yapılmaması gösterildi. Yani aslında karar bankaların tümüne şimdiye kadar ödemiş oldukları dosya masraflarını tahsil etme hakkı vermedi sadece eksik olan dosyalar için ve benzer gerekçe ile iptal edilen dosya masrafları için yargı önünü açmış oldu. Kredi Dosya Masrafı Hakkında Yargıtay 11. Hukuk Dairesine Ait Karar Metni Emsal Karar Metnine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ...Bankaların kredi haberleri, faiz oranları ve indirimleri, ucuz TOKİ projeleri ve kura sonuçları ile emlak ve inşaat sektöründe yaşanan gelişmelerden haberdar olmak için uygulamalarımızı indirebilirsiniz. İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@