Kredi Çekerek Dolar, Altın Almak İsteyenlere Kritik Uyarı Geldi: Yasak Mı?

Merkez Bankası tarafından açıklanan banka istatistikleri verileri ile çekilen kredilerin dolar ve altın hesaplarına doğru kaydığının ortaya çıkması ile bankalardan kritik uyarı geldi!

Finans 11.12.2021 - 01:24 11.12.2021 - 01:24 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan haftalık banka istatistikleri raporu ile beraber bankalardaki dolar mevduat hesaplarının ulaştığı rekor seviye gözler önüne serilmişti. Açıklanan rakamlarda bulunan tutarsızlıklar ise vatandaşın kredi çekerek dolar ve altın aldığı yönünde yorumlanmıştı. 

Bugün özel bir bankanın müşterilerine yollamış olduğu mesajda kamuoyu gündemini karıştırdı. Bankanın kullanılan ek para hesabından para çekilerek ya da kredi çekerek bu para ile altın alınmasınının ilgili yasal merciler tarafından amaç dışı kullanım olarak nitelendirileceği uyarısı yapıldı. 

KREDİ ÇEKEREK ALTIN, DOLAR ALMAK YASAKIMI?

Banka tarafından müşterilerinin cep telefonların gönderilen mesajda "Değerli müşterilerimiz, bankaların sağladıkları tüketici kredilerinin amacına uygun olarak  kullanılması yasal bir zorunluluktur. İhtiyaç kredisi veya Ekpara kullanarak döviz/altın almak, kripto para borsalarına veya şans oyan platformlarına para göndermek ilgili yasal merciler tarafından amaç dışı kullanım olarak değerlendirilmektedir. Kredi ve Ekpara kullanımlarınızda bu konuya dikkat etmenizi rica eder, iyi günler dileriz” ifadelerine yer verildi. 

enpara kredi mesajı ekran görüntüsü
Gönderilen mesaj kısa sürede sosyal medayada büyük yankı uyandırırken vatandaşların bir bölümü uygulamaya destek olurken büyük bir bölümü ise  çekilen kredinin ne için harcanağı konusunda kimsenin karışamayacağı yönünde fikir beyan etti. Çekilen kredinin nereye kullanılacağını sınırlayan bir kanun tekilfi olup olmadığı da merak konusu oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@