Kredi Çekerken Hayat Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin ödedikleri yüklü masrafların başında da hayat sigortası yer alıyor. Peki, kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu, kredi çeken kişi vefat ederse ne olur, kredi borcu kime kalır, sigorta olursa neler yapılmalı?

EMLAK HABERLERİ 29.01.2020 - 19:00 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin ödedikleri yüklü masrafların başında da hayat sigortası yer alıyor. Peki, kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu, kredi çeken kişi vefat ederse ne olur, kredi borcu kime kalır, sigorta olursa neler yapılmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin gereksiz masraf olarak gördükleri hayat sigortası son dönemin en çok konuşulan konuları başında yer alıyor. HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU?Hayır, yasal olarak kredi çekmek isteyen kişilerin hayat sigortası yaptırmaları zorunlu değil. Ancak bankaların kredi onayı vermek için hayat sigortası istemelerini engelleyen bir kanun da bulunmuyor. Takdir bankaların olduğu için pek çok banka da kredi kullanırken hayat sigortası yaptırılmasını şart olarak koşuyor. Aslında kredi kullanılırken yapılan hayat sigortası bankalar kadar kredi kullanan kişi için de büyük önem taşıyor. KREDİ KULLANAN KİŞİ VEFAT EDERSE BORCU NE OLUR, KİM ÖDER?İşte hayat sigortası tam da bu noktada devreye giriyor. Kredi borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda kişinin hayat sigortası bulunması durumunda poliçe bozularak kredi borcu kapatılıyor. Kişinin hayat sigortası yoksa bu durumda borcu eşi ve çocuğu gibi yasal mirasçılara intikal ediyor. Bu nedenle özellikle de konut kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde mutlaka hayat sigortası yaptırılması öneriliyor. Konu hakkında özel bir yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan "Her zaman söylüyorum, bir kere daha tekrarlayayım; bankadan kredi kullanırken, özellikle de konut ya da araç kredisi kullanırken, hayat sigortası yapılması bankanın değil tüketici için gerekliliktir.Yararınadır demiyorum, gerekliliktir. Sigorta şirketleri, hemen hemen her yıl, kredi ile bağlantılı hayat sigortası yaptırıp da vefat eden 100 bine yakın kişinin varislerine tazminat ödüyor. Son olarak şunu da belirteyim. İstatistikleri inceledim. 2019’un 11 ayında bankalardan kredi kullanan kişi sayısı ortalama 31 milyonun üzerinde.Aynı dönemde kredi bağlantılı hayat sigortası yapılan kişi sayısı ise 24 milyonun biraz üzerinde. Bu da şu anlama geliyor, kredi kullanan yaklaşık 7 milyona yakın kişinin; belki haberli belki habersiz, kendi isteği ile ya da bankadan kaynaklı nedenlerle hayat sigortası yok. Benden uyarması" diyerek hayat sigortasının önemine değindi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@