Kredi çekmeden önce bunları bilmeyenler pişman oluyor! Kredi kullanımında hayat sigortası zorunlu mu?

Türkiye’de yüksek enflasyon ortamında kredi çekerek ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşların sayısı bir hayli arttı. İşte kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler…

Finans 25.04.2022 - 18:39 25.04.2022 - 18:42 Duygu Dilan Duman

Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel bankalar, son dönemde müşterilerine ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde çeşitli fırsatlar sunuyor. Tüm banka kredileri için geçerli bazı kriterler, vatandaşları ilerleyen dönemde mağdur edebiliyor Pek çok kişi bankanın kredi kullanımında sundukları evrakları okumadan imzalıyor. Kredi kullanım sürecini hızlandırmak için okunmayan evraklar sonradan ciddi problemlerle karşılaşılmasına neden olabiliyor.

Bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekerken en çok sıkıntı yaşanan konuların başında hayat sigortası geliyor. Tüm bankalar, kredi ürünlerinde ödemeleri garanti altına alabilmek için tüketicilere hayat sigortası yapma şartı öne sürüyor. Bankanın cazip oranlarla müşterilere hayat sigortası yapma baskısı bazı durumlarda sıkıntılı sonuçlar doğurabiliyor. Çünkü hayat sigortası bankayı güvence altına aldığı gibi aynı zamanda kredi çeken kişiyi de koruyor.

Kredi Kullanımında Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

hayat-sigortasi

Bankalardan kredi çekerken öne sürülen hayat sigortası konusunda herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Eğer kredi çeken kişi vefat ederse, bu durumda kalan kredi tutarı varisleri tarafından ödeniyor. Bu durumda kredi çeken hayat sigortası yaptırmışsa ödemeler sigorta şirketi tarafından yapılıyor. Öte yandan sigorta yapılırken doğru beyanda bulunmak da önem taşıyor. Kanser ve benzeri hastalıkları tedavi sürecinde olan kişiler, bu durumu etmeden hayatını kaybederse hayat sigortası kredi borcunu ödemiyor.

Kredi Çekerken Sigorta Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kullanımında hayat sigortası ile ilgili olarak açılan pek çok dava bulunuyor. Bu davalarda bazen tüketici bazen de bankalar veya sigorta şirketleri haklı çıkıyor. Son düzenleme ile kredi ile bağlantılı hayat sigortalarında tüketicilerin, bankaların ve sigorta şirketlerinin hakları net bir şekilde belirlendi. Kredi çekerken hayat sigortası yapılmazsa, bu durumda banka tüketiciyi riskli gördüğü için kredi başvurusuna onay vermeyebilir. Ayrıca hayat sigortası olmadan kredi çekmek isteyenlere yönelik daha yüksek faiz oranlı kredi seçenekleri de sunulabiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@