Kredi Çekmek İsteyenler Dikkat! Sigorta Zorunluluğu Kalktı, Masraflar Düştü

Bankaların düşen kredi faiz oranları sonrası kredi çekmek için bankaya giden kişiler yüksek kredi masrafları nedeni ile büyük mağduriyet yaşıyordu.

GÜNDEM 29.01.2020 - 09:44 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Bankaların düşen kredi faiz oranları sonrası kredi çekmek için bankaya giden kişiler yüksek kredi masrafları nedeni ile büyük mağduriyet yaşıyordu. Özellikle de sigorta masrafları can yakmaya başlayınca Hazine ve Maliye Bakanlığı duruma müdahale etti.

Bankaların gerçek değeri 100 lira olan sigorta poliçelerini  nerede ise 6 katına çıkan fiyatlarla kredi çekmek isteyen müşterilerine zorla dayatmaları büyük tepki çekiyordu. BANKALAR SİGORTA ZORUNLULUĞU UYGULAYAMAYACAK! Hatırlanacağı üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü sigortacılık kanununun 32. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile Akbank'a para ve sigorta acentalığı durdurma cezası verilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından Akbank'a kesilen büyük ceza gözleri bir kere daha 32 maddeye çevirdi. Sigortacılık Kanunu 32. maddesi "Kişilerin sigorta şirketi seçme hakkı sınırlandırılamaz" ifadesine yer verirken bankaların zorunlu sigorta uygulamaları da bu madde ile çelişiyordu. Sonunda beklenen müdahale geldi ve bankalara sigorta zorunluluğu uygulamaları halinde yüksek para cezası uygulanacağı mesajı ile gözdağı verildi. Bundan sonra bankadan kredi çekmek isteyen kişiler dışarıdan sigorta yaptırma hakkına sahip olacak. Bu sayede çok daha ucuz fiyatlarla sigorta poliçesi alarak yüksek kredi masrafından kurtulacak. İKİ BANKAYA REKOR CEZA KESİLDİ! Koç Grubu'na ait Yapı Kredi Bankası ve Sabancı Grubuna ait olan Akbank'a rekor oranda para cezası kesildi. Yapılan açıklamaya göre sigortacılık kanunu ve mevzuat hükümlerine aykırı davranmaları nedeniyle Akbank ve Yapı Kredi Bankası'na toplam 281.8 milyon liralık para cezası kesildiği duyuruldu. Gelen rekor cezanın ardından Yapı Kredi Bankası tarafından KAP'a yapılan açıklama ile peşin ödeme indirimi hakkından yararlanılarak peşin ödeme yapacağını duyurdu. Yapı Kredi yüzde 25 indirim hakkından yararlanarak 187,1 milyon liralık ödeme yapacak. Akbank ise sigortacılık kanunu ve mevzuatsigortacılık kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından 94.7 milyon lira hükümlerine aykırı davranmaları nedeniyle toplam 281.8 milyon liralık para cezası ödeyecek. Para cezasına ek olarak ayrıca sigorta aracılık faaliyetlerine 30 Ocak’tan başlamak üzere 15 gün boyunaca ara verecek. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@