Kredi Çekmeyi Düşünenler Bunu Bilmeli: Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için gerekli olan kredi notlarını ve neler yapılması gerektiğini sizler için yazımızda hazırladık. Sizler de gerekli bilgiyi alarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Finans 08.05.2022 - 23:39 08.05.2022 - 23:41 Duygu Dilan Duman

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusu kredi çekmeyi düşünen kişiler tarafından oldukça sık sorulan ve merak edilen bir konudur. Bankadan bankaya göre değişiklik gösteren kredi çekmek için gerekli kredi notu oldukça değişik hesaplamalar ile hesaplanır. Bu nedenle de kişilerin bu kredi notlarını hesaplamaları oldukça zordur. Kişiler bankaları arayarak bu konu hakkında bilgi alabilirler. Genel olarak bu kredi notları bankadan bankaya göre değişse de ortalama bir kredi sicil durumundan da söz etmek mümkündür. Bu durum şöyledir:

  • 0 – 699 aralığı çok risklidir ve kredi alamaz.
  • 700 – 1099 aralığı orta risklidir ve kredi alma ihtimali düşük
  • 1100 – 1499 aralığı az risklidir ve kredi alma ihtimali değişir
  • 1500 – 1699 aralığı iyi seviyededir ve kredi alabilir
  • 1700 – 1900 aralığı çok iyi seviyededir ve kesin kredi alabilir

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

kredi-notu-nedir-nasil-yukseltilir-kredi-notu-dusuk-olan-vatandaslara-ihtiyac-kredisi-hizmeti-sunan-bankalar-hangileri

Kredi notu nasıl hesaplanır sorusu kredi çekecek kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Kredi çekmek için gerekli kredi notu öğrenilerek kişilerin başvuru yapması sağlanabilir. Ayrıca kişiler bu kredi notlarına göre daha yüksek ya da daha düşük miktarlarda kredi başvurusunda da bulunabilirler. Bu nedenle de öğrenmek son derece önemlidir. Net bir hesaplama yöntemi bilinmese de kredi notuna etki eden bazı faktörler şu şekildedir:

  • Kredi taksit ve kredi kartı taksit ödeme alışkanlıkları %35 gibi bir bölümü kapsar. Yani geri ödeme alışkanlıklar kredi notunun belirlenmesinde son derece önemlidir.
  • Hesap durumu ve borç durumu da son derece etkilidir. %35 oranında etkilidir.
  • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları da oranında etkilidir.
  • Kredi kullanım yoğunluğu da kredi notu hesaplanırken dikkate alınır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltmek için kişilerin yapması gereken en önemli şey bankalara düzenli ödeme yapmaktır. Bir nevi banka sicili olan kredi çekmek için gerekli kredi notu son derece kolay şekilde, düzenli ödemeler yapılarak yükseltilebilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@