Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Türkiye'den 6 Şirketin Kredini Notunu İndirdi

Şubat ayının ikinci haftasında ilan ettiği rapor ile Türkiye'nin kredi notunu indiren Fitch, bu kararın ardından Türkiye'den 6 şirketin notunun indirildiğini duyurdu.

Gündem 19.02.2022 - 15:46 19.02.2022 - 15:46 Mustafa Karagöz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings son raporunda Türkiye'nin kredi notunu indirmişti. Daha önceki raporunda Türkiye'nin notunu BB- olarak duyuran Fitch Ratings son raporunda kredi görünümünün B+ olduğunu duyurdu. Bu karar ile ayrıca Türkiye'nin kredi not görünümü de negatif olarak teyit edilmiş oldu. 

FİTCH RATİNGS'DEN 6 TÜRK ŞİRKETİNE KREDİ NOTU GÜNCELLEMESİ

Türkiye için genel görünümü ilan eden Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yeni raporunda 6 Türk firması için de kredi görünüm değerlendirmesini açıkladı. 

Yeni rapora göre;  Fitch Ratings OYAK, Türk Telekom, Turkcell, Şişecam ve Emlak Konut Gayrimenkul'un uzun vadeli döviz cinsi kredi notları ‘BB-‘den ‘B+'ya düşürdü. Bu karar ile birlikte ayrıca bu şirketlerin kredi not görünümleri de negatif olarak duyuruldu. 

Fitch tarafınan ilan edilen bir diğer karar ise Arçelik ve Pegasus için oldu. Fitch, Arçelik'in döviz cinsi notunu ve kıdemli teminatsız notu ‘BB+'dan ‘BB'ye indirirken kredi notu görünümü de negatif olarak teyit edildi. 

Pegasus için ise kredi notu Türkiye'nin kreid görünümünün bir not üzerinde BB- olarak duyuruldu. 

Raporda Enflasyon Detayı

Fitch Raporunda ayrıca Türkiye'de ki yüksek enflasyon rakamlarına vurgu yapılmıştı. Raporda enflasyon konusunda “Türkiye'nin yüksek enflasyon, düşük dış likidite ve zayıf politika güvenilirliği açısından kırılganlıklarını artırdı” açıklaması yapılmıştı. Fitch Ratings'in derecelendirmesine göre Türkiye ‘B+’ ve ‘yüksek derecede spekülatif’ bölgede bulunuyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@