Kredi Faiz Oranlarında Süper Bono Alarmı! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Çekmek İsteyenler İçin Son Fırsat Uyarısı

Hükümet tarafından dolar kurunu düşürmek için uygulamaya alınacağı iddia edilen süper bono ve enflasyona endeksli tahvil iddiaları üzerine faiz uyarısı geldi. Kredi faizleri yükselecek mi, yükselir mi

Finans 30.05.2022 - 09:50 30.05.2022 - 09:52 Gülcan Özer

2021 senesinde dolar kurunun 18.50 TL seviyesine ulaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 21 Aralık günü yapılan kabine toplantısının ardından kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ürünü açıklanmış, kur bir anda tepetaklak olarak 7 TL birden değer kaybı yaşamıştı. Yaşanan değer kaybının ardından tekrar dengelenen kur yaklaşık 5 ay boyunca 14 - 15 TL bant aralığında işlem görmüştü. 

Yaşanan süreçte peş peşe gelen olumsuzluklar, enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş, Rusya - Ukrayna savaşı, Amerikan Merkez Bankası FED'in yaptığı faiz artırışı ve uygulamaya aldığı parasal sıkılaşma politikası  sonrasında ne yazık ki dolar kuru yeniden yükselişe geçmişti. Dolar kuru ilk olarak 15 TL barajını aşmış, ardından da aynı hızla 16 TL seviyesi geçilmişti. Dolar kurunun yükselişi sonrasında kura yeni müdahale beklentisi oluştu. 

HÜKÜMET DOLAR KURUNA MÜDAHALE EDER Mİ, DOLARI DÜŞÜRECEK YENİ BİR HAMLE GELECEK Mİ?

Konu hakkında yeni bir iddia da CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından ortaya atıldı. Toprak yaptığı açıklamasında hükümetin yükselen dolar kurunu düşürmek için süper bono hazırlığında olduğunu belirterek böyle bir karar çıkması durumunda hem konut fiyatları, hem döviz kuru hem de borsanın olumsuz etkileneceğini belirterek bu hamlenin yanlış olacağını savundu. 

erdoğan toprak faiz açıklaması

Toprak yaptığı açıklamasında enflasyon yükseldiği için ödeme gününde bu tahviller nedeni ile Hazine'nin yüklü bir faiz ödemesi yapmak zorunda kalacağını belirterek "Adı ister süper bono ister süper tahvil isterse enflasyon korumalı mevduat, enflasyon korumalı menkul kıymet olsun hepsinin ortak paydası bu kağıtlara enflasyonun çok üzerinde süper faiz verilmesidir. Şayet gerçekleşirse, bu ürünlere uygulanacak süper faiz, otomatik şekilde diğer tüm faizleri de yukarıya çekecek" diyerek bu hamlenin faizleri yükselteceğini savundu. 

kredi faizleri düşer mi

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NE OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELECEK Mİ, KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Yapılan açıklama sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilirken süper bono ile süper faiz verilmesi durumunda faiz oranlarının da otomatik olarak yükseleceği iddia edildi. Kredi faizlerine söz konusu dönemde yeni bir müdahale ya da düşüşü sağlayacak bir önlem alınıp alınmayacağı ise merak konusu oldu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@