Kredi Faizleri Düştü, Konut Satış Rakamları Arttı

Bankaların kredi faiz oranları için yapmış oldukları indirim beklendiği üzere konut sektörünü hareketlendirdi. Uzun süredir konut alımı için beklemede kalmayı tercih eden vatandaş faizlerin düşmesi ile ev almak için harekete geçti.

EMLAK HABERLERİ 27.08.2019 - 11:38 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Bankaların kredi faiz oranları için yapmış oldukları indirim beklendiği üzere konut sektörünü hareketlendirdi. Uzun süredir konut alımı için beklemede kalmayı tercih eden vatandaş faizlerin düşmesi ile ev almak için harekete geçti.

Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası büyük yankı uyandırdı. Kamu bankalarının ardından özel bankalarda konut kredisi faiz oranları için indirime giderken faizlerin inmesi ile vatandaş yeniden konut alımına yönlendi. Konut Kredisi Faizleri Düştü, Vatandaş Ev Almaya Başladı!Konu hakkında açıklama yapan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay faizlerin düşmesinin konut satışlarına olumlu yansıdığını söyledi. Türkiye'de en fazla konut satışı yapılan 7. ilimiz olan Konya'da konut satışlarını değerlendiren Altınay "Devlet, gayrimenkul sektörünün canlanması için önemli adımlar attı. Bu adımların başında da tapu harçlarının yıl sonuna kadar düşürülmesi, damga vergisinin ve KDV'nin düşürülmesi vardı.Bu çalışmalarla bir canlılığın yaşanması söz konusuydu. Ancak buna ilaveten faiz indirimi konut piyasasını canlandırdı. Çok sayıda kişi konut almak için kredi başvurusunda bulundu. Bu canlanma da birçok konut alıcısı için bir fırsat oldu. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki vatandaşların gayrimenkule yatırım yapmalarının tam zamanı" dedi. Konuta Talep Giderek Artıyor, Ev Fiyatları Her An YükselebilirGayrimenkul yatırımı için en uygun dönemde bulunduğumuzu iddia eden Altınay vatandaşa ev alın çağrısında bulunarak "Özellikle konut alacak vatandaşlar varsa düşük faiz oranlarıyla birlikte hiç vakit kaybetmeden gayrimenkule yatırım yapmaya devam etsinler.Konya'da depreme dayanıklı, hayat standartları yüksek, güvenlikli ve kaliteli konutlar inşa ediliyor. Metrekareler de oldukça yüksek. Yani İstanbul, Ankara ya da İzmir'e nazaran bizdeki konutların metrekareleri neredeyse yüzde 50 daha fazla.Konya, yatırım yapılan iller arasında yer alıyor. Bu yüzden hem yurt dışından hem de yurt içinden konuta olan talep oldukça fazla" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@