Kredi Faizleri Yükseldi, 177 Bin Liraya Kadar TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Kampanyası Başlattı!

Bankaların yükselen faiz oranları sonrasında dar gelirli aileler için ev sahibi olmak zorlaşırken TOKİ faizsiz konut kredisi desteği sağlayacağını açıkladı.

Kredi Faizleri Yükseldi, 177 Bin Liraya Kadar TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Kampanyası Başlattı!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yapılan duyurulu ile faizsiz konut kredisi vereceğini duyurdu. Dar gelirli alielerin son dönemde ev sahibi olma umudu olan ve sosya konut projelerine ağırlık veren TOKİ faizsiz kredi kampanyası ile de büyük yankı uyandırdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destekli sıfır faizli konut kredisi desteğinden sadece belirli şartları taşıyan kişiler yararlanabiliyor. Bu şartları taşıyan kişiler hiç faiz ödemeden konut kredisi desteğinden yararlanabilecekler.

KİMLER FAİZSİZ KONUT KREDİSİ ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile "5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananlara bir konut ile sınırlı olmak kaydıyla Toplu Konut İdaresince faizsiz olarak kredi verilir" kredi kapsamı belirlenmiş oldu.

Bu açıklama ile beraber bu kanun kapsamına giren nedenlerle hayatını kaybeden kişilerin dul eşleri ile yetimleri faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanabilmektedir. Yine harp veya vazife malullüğü aylığı almaktayken faizsiz kredi hakkından yararlanmazken vefat eden kişilerin dul eşi ve yetimleri bir konut ile sınırlı olmak üzere faizsiz kredi çekebilecekler.

faizsiz konut kredisiTOKİ SIFIR FAİZLİ KONUT KREDİSİ 2021 TUTARI NE KADAR, KAÇ LİRAYA KADAR FAİZSİZ KREDİ ÇEKİLEBİLİR?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yapılan açıklamada ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak verilen kredi desteği 2021 senesi için 177 bin liraya yükseltildi.

Ziraat Bankası üzerinden yapılacak olan başvurularda kişinin hak sahibi olduğunu gösteren belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu SGK üzerinden alması yeterli olacak. Bu belge ile yapılan başvurularda en fazla 1 sene öncesine kadar alınan konutlar için hak sahiplerine 177 bin liraya kadar konut kredisi desteği sağlayacak. Söz konusu kredinin geri ödemesi ise maaş tutarı üzerinden kesinti ile alınacak olup aylık taksitler için alınan maaşın dörtte biri oranında kesinti yapılmaktadır.

SONRAKİ HABER