Kredi Faizlerine Ekim 2021 Güncellemesi! İşte Bankaların Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredileri Son Faiz Oranları

Türkiye'de faiz ve enflasyon rakamlarında meydana gelen değişiklikler bankaların kredi faizlerinin değişmesine neden oluyor. Peki Ekim 2021 konut, taşıt, ihtiyaç kredisi güncel faiz oranları ne kadar?

Finans 02.10.2021 - 19:37 02.10.2021 - 19:47 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de para politikasında köklü bir değişim meydana geldi. Merkez Bankası sıkı para politikasından gevşek para politikasına sert bir geçiş yaptı. Bankacılık piyasasında ve reel sektörde bu değişimin yansımaları ile farklı oldu. Bankalar kredi faizlerinde mecburi değişimlere gitmek zorunda kaldılar. Ancak bunu uygulamaya sokmayan ve kredi faizlerini güncellemeyen bankalar da bulunuyor. 

Bankaların kredi faizleri son aylarda en çok araştırma yapılan konular arasında yer alıyorlar. Bankalardan kredi kullanmak isteyen vatandaşlar aylık yüzde kaç faizle nakit desteği alabileceklerini merak ediyorlar. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri için ayrı ayrı politikalar geliştiren ve uygulamaya sokan bankaların son güncel faizleri sorgulamaları en üst seviyelere çıktı. Peki hangi banka yüzde kaç faizle kredi veriyor? 

konut kredisi faizleri-1

KONUT KREDİSİ GÜNCEL FAİZLERİ

Konut kredisi bankaların vermeyi tercih ettikleri kredi çeşitlerinden birisidir. Bundan dolayı da kamu bankaları ile özel bankalar konut kredisi vermek için genellikle faizleri düşük tutuyorlar. Yüksek miktarlı krediler oldukları için bankaların elde edecekleri karlar da yüksek oluyor. Bunun için de müşterilerine konut kredisi kullandırmak isteyen bankalar adeta yarışa tutuldular.

Kamu bankaları Ziraat Bankası ve Vakıfbank aylık yüzde 1,37 faizle konut kredisi veriyor. Aynı şekilde Halkbank da düşük maliyetle yani aylık yüzde 1,38 faizle konut kredisi veriyor. Özel bankalar içerisinde de konut kredisi ürününü düşük faizle müşterilerinin kullanımına sunan bankalar bulunuyor. Akbank aylık yüzde 1,37 faizle, Yapı Kredi Bankası aylık yüzde 1,39 faizle, İş Bankası aylık yüzde 1,38 faizle, TEB de aylık yüzde 1,37 faizle konut kredisi veriyor. 

İHTİYAÇ KREDİSİ GÜNCEL FAİZLERİ

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilere uygun maliyetlerle finansal destek olan bankalar rakiplerine karşın pozitif ayrışıyorlar. Bu bankaların en başında ise ING Bank geliyor. ING Bank müşterileri aylık yüzde 1,35 faizle ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar. Ancak bu kredi faizi şartlı bir faiz oluyor. Yalnızca şartları karşılayan yeni müşteriler bu faiz oranı ile ihtiyaç kredisi çekebiliyorlar. 

QNB Finansbank uzun yıllardır düşük maliyetle ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer alıyor.  Bu banka aylık yüzde 1,39 faizle ihtiyaç kredisi veriyor. Ziraat Bankası'ndan ihtiyaç kredisi kullananlar aylık yüzde 1,59 faizle, Vakıfbank'tan ihtiyaç kredisi kullananlar aylık yüzde 1,61 faizle ve Halkbank'tan ihtiyaç kredisi kullananlar aylık yüzde 1,63 faizle karşılaşıyorlar. Ayrıca İş Bankası da aylık 1,60 faizle ihtiyaç kredisi vererek dikkat çeken bankalar arasında yer alıyor. 

ihtiyaç kredisi faizleri

TAŞIT KREDİSİ GÜNCEL FAİZLERİ

Düşük faizli taşıt kredisi veren bankaların zirvesinde Vakıfbank bulunuyor. Vakıfbank tarafından müşterilere aylık yüzde 1,50 faiz oranı ile taşıt kredisi veriliyor. Halkbank ise otomobil satın alacak müşterilerine aylık yüzde 1,54 faizle taşıt kredisi imkanı sağlıyor. Ziraat Bankası'nın taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1,59 olarak açıklandı.

Özel bankalar içerisinde Akbank aylık yüzde 1,57 faizle taşıt kredisi verirken İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve ING Bank ise aylık yüzde 1,59 faizle taşıt kredisi fırsatını müşterilerine sunuyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@