Kredi Faizlerine Enflasyon Şoku! Bankalardan Flaş Faiz Hamlesi Geldi, 16 Bankada Oranlar Bir Bir Değişti

Bankaların güncel faiz oranları enflasyon şoku ile sarsıldı. 4 Nisan 2022 Pazartesi gününe faiz depremi ile açılış yapan bankaların 32 günlük vadeli mevduat, ihtiyaç, taşıt, konut kredisi faizleri!

Finans 04.04.2022 - 08:45 04.04.2022 - 08:49 Gülcan Özer

TÜİK Nisan ayı enflasyonu raporu için geri sayım başladı. Mart 2022 enflasyon beklentisi adeta alev alırken 12 aylık TÜFE ortalaması ile yıllık enflasyon rakamının yüzde 60 sınırını aşacağı beklentisi ile piyasalar büyük bir şok yaşarken bankalar resmi açıklamayı beklemeden ilk adımı attılar. 

16 banka 4 Nisan 2022 Pazartesi gününe faiz güncellemesi ile başlarken 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi faiz oranları için uygulanan rakamlar değişti. Bankaların faiz oranlarında yaşanan değişimler vatandaşın cebine olumsuz yansırken yükselen enflasyon oranları nedeni ile bankaların risk almak istemedikleri ve bu nedenle kredi faz oranlarını yükselttikleri belirtildi. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI ALEV ALDI, PSİKOLOJİK SINIR YERLE BİR OLDU! 

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişiler için konut kredisi faiz oranlarında psikolojik sınır ekonomistler tarafından yüzde 0.99 olarak ilan edilirken güncel faiz oranları ne yazık ki bu rakamın son derece üstünde yer aldı. Ev kredisi faiz oranları rakamlarında en uygun kredi veren bankalar olan kamu bankaları sıfır konutlarda yüzde 1,20 oranını uygularken 2.el konut kredisi paketinde ise oran yüzde 1,29 olarak teyit edildi. 

konut kredisi oranları 4 nisan

Özel bankalarda ise ne yazık ki faiz oranlarında yaşanan yükseliş devam etti. 6 özel banka konut kredisi faiz oranlarını yükseltirken en yüksek oran Burgan Bank tarafından verilen yüzde 2,99 seviyesine fırladı. 

ihtiyaç kredisi oranları

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Ne yazık ki özel bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranlarında rakamlarını yükseltti. ING Bank ve Garanti Bankası faizsiz 5 bin TL kredi kampanyasını sonlandırırken yüzde 1.55 oranı ile Ziraat Bankası en uygun ihtiyaç kredisi veren banka oldu. Özel bankalarda ise bu oran yüzde 0.98 faiz oranı ile QNB Finansbank tarafından ilk kez müşterisi olan kişilere verilen kampanya kapsamında sunuldu. 

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ

TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ Mİ?

Bankaların güncelleme yapmadıkları tek kredi ürünü taşıt kredisi paketleri oldu. Bu kapsamda verilen kredilerde faizler sabit tutuldu ve pas geçildi. En uygun taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,59 ile Halkbank ve Vakıfbank tarafından sunulurken özel bankalarda ise yüzde 1,71 oranı ile Akbank tarafından verildi. 

32 günlük mevduat

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI GÜNCEL! EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA, 100.000 TL AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİYOR?

Vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamları için bankalar güncellemeye giderken ne yazık ki parasını bankaya yatıranların aylık faiz getirisi düştü. 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi en yüksek faiz veren banka için 1.707 liraya düşerken bankaların yaptıkları güncellemelerde yaşanan düşüşler dikkat çekti. Pek çok banka kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı için faizi yükseltirken 32 günlük vadeli mevduat faizinde oranlarını düşürdü. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@