1 Haziran'da Yeni Destek Kredisi Geliyor! Nefes Kredisi Şartları Ve Faiz Oranları Netleşmeye Başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu nefes kredisinin şartları netleşmeye başladı. Destek kredisi olarak verilmeye başlanacak olan nefes kredisinin 1 Haziran'dan itibaren kullanılmaya başlanacağı bildirildi. Nefes kredisi nedir, kimlere verilecek? Nefes kredisi faiz oranı yüzde kaç olacak? Nefes kredisi hangi bankalardan çekilecek?

1 Haziran'da Yeni Destek Kredisi Geliyor! Nefes Kredisi Şartları Ve Faiz Oranları Netleşmeye Başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısının ardından bir açıklama yaparak nefes kredisi verileceğini duyurmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile üye oda ve borsaların bankaların mevduatlarında olan varlıklarının faiz ve kar payı geliri karşılığında üyelere kredi kullandırılacak. İndirimli kredi olan nefes kredisi için şartlar da netleşmeye başladı. 

Türkiye'de pandeminin çalışma hayatına olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması amacıyla işletmelere çok sayıda finansman desteği veriliyor. 2020 yılının Nisan ayında başlatılan ve TOBB tarafından organize edilen nefes kredisi için yeni bir süreç başlıyor. İhtiyacı olanlara yeniden nefes kredisi verilecek. 

NEFES KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisi için bir süredir çalışma yapıyordu. Artık bu çalışmalarda sona gelindi. Bakanlık birimlerinden alınan bilgilere göre nefes kredisinde faiz yıllık yüzde 15 ile yüzde 18 arasında olacak. Ancak piyasaya göre yapılan faiz indirimini devlet karşılamayacak. Bu faiz indirimi TOBB ile üye oda ve borsaların bankalardaki bulunan mevduatlarındaki faiz kazançlarından mahsup edilecek. 

HANGİ BANKALAR NEFES KREDİSİ VERECEK?

Nefes kredisinin hangi bankalar tarafından verileceği de merak konusu oldu. Geçtiğimiz yıl verilen nefes kredisini vatandaşlar Denizbank üzerinden kullanmışlardı. O sıra kamu bankaları vatandaşlara Temel İhtiyaç Desteği Kredisi vermişlerdi. O dönem kamu bankalarının nefes kredisi için ilerleyen dönemlerde devreye girecekleri bildirilmişti. Kamu bankaları buna fırsat bulamadan nefes kredisi sona erdi. 1 Haziran'dan itibaren yeniden verilmeye başlanacak olan nefes kredisi için bu sefer kamu bankaları aracılık edecek. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve kamu yatırım bankaları nefes kredisi verecekler. Ancak istemeleri halinde başta Denizbank olmak üzere diğer özel bankalar da nefes kredisi verebilecek.

NEFES KREDİSİ ŞARTLARI NELER OLACAK?

Geçtiğimiz yıl verilen nefes kredisi ile bu yıl verilecek olan nefes kredisinin şartlarının biraz farklı olacağı bildirildi. Bu yıl devreye sokulacak nefes kredisi biraz daha kolaylıklara sahip olacak. Nefes kredisi bu yıl ciro kaybı yaşayan işletmelere verilecek. Geçtiğimiz yıl nefes kredisi yüzde 7,5 faizle verilmişti. Ancak o dönem politika faizi oldukça düşük seviyedeydi. Bu yıl ise yüzde 19'a çıkan bir politika faizi olduğu için nefes kredisinin faiz bandı aralığı yüzde 15 ile yüzde 18 arasında olacak. 

Geçen yıl nefe skredisi kullananlara bu yıl da nefes kredisi kullanma hakkı verilip verilmeyeceği belli olmadı. Verilirse hangi koşullarda nefes kredisi kullanılabileceği 1 Haziran'da netleşecek. İkinci defa nefes kredisi kullanmak isteyenlerin bir önceki nefes kredisini yapılandırmaları gerekecek. Ancak böyle bir durumda iki kat faizle yapılandırma yapılmış olacak. 

Yorumlar (0)