1 Yıl Geri Ödemesiz Ve Düşük Faizli 50 Bin TL Nefes Kredisinin Detayları Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği “nefes Kredisi” müjdesinin ardından bu kredinin detayları belli oldu. Nefes kredisinin faiz oranı yüzde kaç olacak? Nefes kredisi kimlere verilecek? Nefes kredisi geri ödemesiz dönem şartları neler olacak? Nefes kredisi ne zaman verilmeye başlanacak?

1 Yıl Geri Ödemesiz Ve Düşük Faizli 50 Bin TL Nefes Kredisinin Detayları Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği açıklamalarda çok sayıda müjdeyle beraber Nefes Kredisi müjdesini de duyurmuştu. Oldukça cazip şartlarda verilecek olan bu destek kredisinin detayları günlerdir merak ediliyordu. Nefes kredisinin detaylarına ilişkin bilgiler gelmeye başladı.

Nefes kredisi faizi yüzde kaç olacak? Nefes kredisi kimlere verilecek? Nefes kredisi almak isteyenlerden hangi şartlar istenecek? Nefes kredisi hangi bankalardan alınabilecek? Nefes kredisi geri ödemeleri nasıl olacak? Nefes kredisi geri ödemesiz dönem seçenekleri neler olacak? Nefes kredisi ile alakalı olarak tüm bu sorular milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyordu.

NEFES KREDİSİ HANGİ BANKALARDAN VERİLECEK?

Nefes kredisi için hangi bankaların sorumluluk üstlenecekleri belli oldu. Buna göre nefes kredisi kullanmak isteyenlere kamu bankaları Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası yardımcı olacak. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile anlaşması olan Denizbank da müşterilerine nefe skredisi verebilecek. Devlet tarafından desteklenecek olan bu destek kredisi ile çalışma hayatındaki likidite sorunu aşılabilecek.

NEFES KREDİSİ FAİZ ORANI NE KADAR OLACAK?

Nefes kredisi adı altında verilecek olan destek kredisinin faiz oranlarına dair de detaylar belli oldu. Buna göre yaklaşık 5 Milyar TL'nin dağıtılacağı Nefes Kredisi yıllık yüzde 18 faiz ile kullandırılacak. Bu oran şu anda piyasadaki en düşük ihtiyaç kredisinin dahi altındaki bir faiz oranını ifade ediyor. Tahminlere göre nefes kredisi aylık yüzde 1,20 civarında bir faiz ile kullandırılacak.

NEFES KREDİSİ GERİ ÖDEMESİZ DÖNEM SEÇENEKLERİ!

Nefes kredisi kullanan işletmelere geri ödemesiz dönem avantajı da verilecek. Buna göre yaklaşık olarak 135 bin işletmenin yararlanacağı nefes kredisi ile esnaflara 50 Bin TL ile 200 Bin TL arasında kredi verilecek. Bu kredinin vadesi ise 36 ay yani 3 yıl olacak. Ancak geri ödemesiz dönem açısından işletmelere seçenekler sunulacak. Buna göre isteyenler ilk yıl hiç faiz ödemesi yapmadan ödemelerine ikinci yıldan itibaren başlayabilecekler. Bir diğer seçeneğe göre ise kredi kullanan işletmeler ilk yıl 6 ayda bir faiz ödemesi yapacaklar ve ikinci yıldan itibaren de kredinin kalan tutarlarını eşit taksitlerle ödeyebilecekler.

NEFES KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Nefes Kredisi işletmelere Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünde verilecek. Ancak bu destek kredisinden yararlanabilmek için işletmenin ciro kaybı yaşaması gerekecek. Ciro kaybı yaşamayan işletmelere nefes kredisi verilmeyecek. Ciroları yüzde 20 düşen tüm işletmelere nefes kredisi tanımlanacak.

Yorumlar (2)
Sıtkı 4 hafta önce
Marketlere varmi
Serkan Dolma 4 hafta önce
VAR