2021'de Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Kredi faiz oranlarının ne zaman düşeceğine ilişkin gelişmeleri çok sayıda vatandaş beklemede. Ev alacak, araba alacak yada diğer ihtiyaçları kredi kullanacak olanların merak ettiği soru ise kredi faiz oranlarında maliyetlerin ne zaman azalacağı? Haberimizde ele aldık.

2021'de Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Türkiye uzun süredir koruduğu ekonomi politikasını 2020 yılının ortasından itibaren değiştirmek zorunda kaldı. Pandemi sürecinin olağanüstü etkileri ekonomide dengelerin değişmesine, bu değişim karşısında da ek adımlar atılması gerekti. 

TCMB POLİTİKA FAİZLERİ YÜKSELDİ KREDİ MALİYETLERİ ARTTI

Türkiye'nin 2019 yılının Temmuz ayından 2020 yılının Haziran ayına kadar uyguladığı düşük faiz politikası sayesinde, faiz oranları yüzde 8.25 bandına kadar düştü. 

Politika faiz oranlarında yaşanan değişim ile bankaların hem kredi faiz oranları çok düştü hemde mevduat faiz oranları. Bu dönemde kredi kampanyalarında kamu bankaların yüzde 0.64 bandına kadar, özel bankalar ise yüzde 0.79 bandına kadar indiler. Devlet destekli kredilerde ise faiz oranları yüzde 0.49 seviyesine çekildi. 

Politika Faizleri Arttı

Ancak yaz döneminin sonuna doğru ekonomide yaşanan gelişmelere Merkez Bankası hamlelerde bulundu. 

Bu hamleler ile bilirkte kredi faiz oranları kademeli bir yükselme evresi yaşadı. Daha sonraki dönemde Kasım ve Aralık aylarında üstüste faiz hamleleri geldi. 8.25 bandında bulunan faiz oranları ilk önce haziran güncellemesi ile 10.25 bandına, kasım güncellemesi ile 15.00 bandına, aralık güncellemesi ile 17.00 bandına çıktı. Her faiz artırımı kredi faizlerinin yükselmesi ve yıllık maliyet oranlarının artması anlamına geldi. 

NE ZAMAN İNDİRİMLER GELECEK?

Kredi maliyetlerinin düşmesi için Merkez Bankası'ndan faiz indirimi gelmesi bekleniyor. Ekonomide dengelemenin sağlanması, dolar kuru ve diğer etmenlerin etkilerinin en aza indirilmesi ile bu alanda adım atılabileceği ifade ediliyor. Bu konuda gelen son değerlendirmelerde ise 2021 yılının ikinci yarısı işaret edildi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)