2021 Yılı Kredi Yapılandırmaları! Yüksek Faizli Ev, Araba, İhtiyaç Kredilerini Yapılandıracak Bankalar

2020 yılı sonunda yada 2021 yılı başında yüksek faiz oranıyla kredi kullanan vatandaşlar yıl içerisinde kredi yapılandırması olup olmayacağını ve kredi yapılandırması olması durumunda elde edilecek kazanç tutarını merak ediyorlar. 2021 yılı kredi yapılandırmalarını haberimizde ele aldık.

2021 Yılı Kredi Yapılandırmaları! Yüksek Faizli Ev, Araba, İhtiyaç Kredilerini Yapılandıracak Bankalar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararlarının ardından tüm bankaların kredi ve finansman oranları artmış yıllık maliyetler yüksemişti. Bir dönem tarihi seviyelerde olan kredi faizleri daha sonra çok sert yükselmeler yaşadı. 

FAİZ ORANLARININ 6 AYLIK DEĞİŞİMİ

Ağustos 2020 döneminden sonra kredi kullanan vatandaşlar işçin faiz oranları çok yüksek banttan verilmeye başlandı. 

Ağustos öncesi yaz döneminde kredi kullanacak olan vatandaşlar için yüzde 0.64 faiz oranıyla sıfır konut kredisi, yüzde 0.74 faiz oranıyla ikinci el konut kredisi, yüzde 0.82 faiz oranıyla taşıt kredisi ve yüzde 0.79 faiz oranıyla ise ihtiyaç kredileri sağlandı. Bunun dışında 10.000 TL destek kredisi kapsamında yüzde 0.49 ile 10.000 TL kredi sağlandı. 

Bu kredi olanaklarından faydalanmayan vatandaşlar için oranlar artmaya başladı. 

Ocak 2021 Döneminde

2021 yılının girmesiyle birlikte Ocak ayının ilk günlerinde bankaların kredi faiz oranları son güncellemeden geçti. Bu dönemde çok farklı bankalar üzerinden sunulan kredilerde müşterilere sunulan en düşük oranlar ise şu şekilde oldu. 

En düşük ihtiyaç kredisi oranı yüzde 1.45 bandından başlıyor. Sıfır ve ikinci el konutlar için en düşük kredi faiz oranı yüzde 1.35 seviyesinde yer alırken araba alacaklar için ocak 2021 döneminde yüzde 1.50'nin altında faizle kredi bulunmuyor. 

YÜKSEK FAİZLE KREDİ KULLANANLARA YAPILANDIRMA VAR MI?

2020 yılında vatandaşlar için yapılandırma müjdesi gelmişti. Kredi ve kredi kartı borçları için İNG Bank, QNB Finansbank gibi bankaalr 0.79'dan başlayan faiz oranlarıyla yapılandırma imkanı sunmuşlardı. Yine yüksek faizle taşıt kredisi kullananlar için Ziraat Bankası taşıt kredisi için yapılandırma fırsatı sundu. İş Bankası ise vatandaşlara yüzde 0.87 faiz oranıyla konut kredisi yapılandırması sağladı. 

2021 yılında yapılandırma müjdesi gelmesi için ilk koşul TCMB'nin politika faizlerini indirmesi olacak. Ardından bankaların kredi faiz oranlarında indirimlerin gelmesi beklenecek. İndirimlerin ardından ise bankaların inisiyatifinde yapılandırma kampanyaları gelebilir. 

2020 yılında yapılandırma kampanyaları yüzde 8.25 politika faizinde gelmişti. Ocak 2021 döneminde politika faiz oranları yüzde 17.00 bandında.

Emlak365.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (0)