KREDİ HABERLERİ

5000 Lira Aylık Düzenli Geliri Olan Bir Kişiye Bankalar Kaç TL Kredi Verirler?

Bankalar ihtiyaç kredisi kullanımlarında müşterilerinin aylık gelirine göre limit belirlerler. Peki bankalar aylık düzenli 5000 TL geliri olan bir müşterilerine en fazla kaç TL ihtiyaç kredisi sağlarlar? İşte uygulanan yöntemler.

Bankalar ihtiyaç kredisi kullanımlarında müşterilerinin aylık gelirine göre limit belirlerler. Peki bankalar aylık düzenli 5000 TL geliri olan bir müşterilerine en fazla kaç TL ihtiyaç kredisi sağlarlar? İşte uygulanan yöntemler.

Bankaların ihtiyaç kredisi kullanımlarında limitler çok sayıda etmene göre belirlenmekte. Her müşteriye ayrı olarak sunulan kredi limitlerini etkileyen faktörleri ve kredi kullanacaklar için limtilerin nasıl belirlendiğini belli bir tutar üzerinden hesapladık. 

İHTİYAÇ KREDİSİ LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

İhtiyaç kredisi kullanacaklar olanlar için kredi limitini belirleyen ilk etmen aylık düzenli gelir sahibi olmaktadır. Uzun süredir çalışma hayatında yer alan ve düzenli sigortasu yatırılan müşteriler için kredi limiti daha yüksek tutarda çıkmaktadır. 

İhtiya kredisi kullanımlarında uygulanan hesaplama formülünde de aylık gelir baz alınır. Müşterilerin aylık gelirlerine bakan bankalar, bu gelirin yüzde 50’sinin ihtiyaç kredisi taksiti olarak kullanılabileceğini bildirirler. Bu kapsamda 36 ay vade ve güncel faiz oranıyl kullanılabilecek kredi limiti belirlenir. 

Bunun dışında kredi kullanımalarında müşterilerin findeks yani kredi risk puanı da kredi limitinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bankalar kredi puanı çok yüksek olan, çok güvenilir seviyede bulunan müşterileri için inisiyatif kullanabilirler. 

5.000 TL Gelirli Bir Vatandaş Kaç TL Kredi Kullanır?

Aylık geliri 5.000 TL olan bir müşteri en yüksek kredi limitiyle kredi kullanmak istediğinde, bankalar 2500 TL taksitle kredi ödeyebileceğini bildirirler. En uzun vade süreci olan 36 ay vade ile kredi kullanacak olan vatandaşlar için güncel faiz oranları limitin belirlenmesinde etkili olur. 

Ocak 2021 döneminin son 10 gününde en düşük faiz oranı yüzde 1.33 faizle kredi kullanacak olan bir müşteri 5.000 TL gelirle, 36 ay vadeli kredi talep ederse bankalar ortalama 65 bin TL ile 75 TL arasında kredi sağlayacaklardır. 

Emlak365.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir